Polska wygrała z Komisją Europejską. Jest decyzja TSUE
Polski warunek stosowania procedury zawieszenia poboru akcyzy przy imporcie zwolnionego od akcyzy alkoholu używanego do produkcji leków jest zgodny z unijnym prawem - orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
2022-11-25, 21:23
W marcu skargę na Polskę w tej sprawie złożyła Komisja Europejska. Zdaniem Komisji zgodnie z zasadą proporcjonalności akcyza albo powinna być zawieszona albo powinna być pobierana od przedsiębiorcy i ewentualnie później zwracana.
Polska udowodniła przed Trybunałem, że ze względu na istnienie poważnego ryzyka nadużyć w obszarze obrotu alkoholem etylowym, stosowanie procedury zawieszenia przy przemieszczaniu takiego alkoholu jest konieczne.
TSUE podziela argumentacje Polski
Zdaniem Rzecznika Generalnego Trybunału Sprawiedliwości Polska w dostateczny sposób udowodniła, że system zwolnień oparty na procedurze zawieszenia poboru akcyzy praktycznie eliminuje ryzyko naruszania przepisów.
Jak podaje resort finansów, TSUE stwierdził, że państwa członkowskie mogą stosować warunki zwolnienia, takie jak np. procedura zawieszenia - tak jak uczyniła to Polska. Państwa nie mają też obowiązku umożliwienia realizacji zwolnień od akcyzy poprzez jednoczesne wprowadzanie możliwości zwrotu zapłaconej wcześniej akcyzy - jako formy zwolnienia.
REKLAMA
- Rząd złożył skargę do TSUE. Chodzi o rozporządzenie dot. redukcji gazu
- Prezydent Duda wyznaczył prezesa Izby Odpowiedzialności Zawodowej SN. To sędzia Wiesław Kozielewicz
dn/IAR/PAP
REKLAMA