Sejm odrzucił wniosek o wotum nieufności wobec ministra obrony narodowej
Za głosowało 194 posłów, przeciwko 234, a dwóch się wstrzymało. Wymagana większość wynosiła 231 głosów.
2011-02-04, 19:51
Posłuchaj
Bogdan Klich powiedział po głosowaniu, że cieszy się, iż w Sejmie argumenty zwyciężyły nad polityką. Posłowie w głosowaniu odrzucili wniosku o wotum nieufności wobec ministra obrony.
Bogdan Klich podkreślił, że taki wynik głosowania oznacza dla niego jednoznaczne wsparcie dla reform jakie przeprowadza w polskiej armii.
Szef MON podkreślił, że ma dobre relacje z premierem Donaldem Tuskiem, czego dowodem może być ocena jego pracy, jaką w czwartek premier wygłosił podczas sejmowej debaty. Klich zaznaczył jednak, że nauczył się żyć w stanie "powracającej dymisji i pracować w takim stanie".
Szef MON pod ostrzałem
Wniosek przeciwko Bogdanowi Klichowi złożyło Prawo i Sprawiedliwość. Podczas czwartkowej debaty w Sejmie poseł Ludwik Dorn obarczył ministra odpowiedzialnością polityczną za serię katastrof wojskowych samolotów, w tym prezydenckiego Tu-154. Oskarżał go też między innymi o podejmowanie decyzji skutkujących zapaścią armii i niepowodzeniem procesu profesjonalizacji wojska.
Minister odpowiadał, że musiał porządkować swój resort po rządach Prawa i Sprawiedliwości. - Każde dziecko w Polsce wie, jakie spustoszenia spowodował w Służbie Kontrwywiadu Antoni Macierewicz - dodał Bogdan Klich.
Premier Donald Tusk zwrócił się do Sejmu o odrzucenie wniosku. Powiedział, że uważa ministra Klicha za kompetentnego i za człowieka, który w najtrudniejszych projektach wykazał nie tylko wysokie kwalifikacje, ale też determinację. Odrzucenie wniosku o wotum nieufności rekomendowała też sejmowa komisja obrony.
IAR, sm
REKLAMA