"Najpoważniejsze uderzenie unijne w rosyjską energetykę". Jakub Wiech o embargu na rosyjską ropę
- To niepełne embargo, które prawdopodobnie będzie rozciągnięte przez lokalne regulacje. Będziemy szli w kierunku całkowitego odseparowania się od rosyjskiej ropy, wyjątkiem będą zapewne Węgry, które nie zapowiedziały takich kroków - mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Wiech (portal energetyka24.com).
2022-12-01, 18:10
W niedzielę Komisja Europejska rozpocznie konsultacje z unijnymi krajami w sprawie dziewiątego pakietu sankcji wobec Rosji - ustaliła brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Wśród państw członkowskich daje się wyczuć zniecierpliwienie, że Komisja zwleka z kolejnymi propozycjami restrykcji. Ostatni pakiet został przyjęty przed dwoma miesiącami.
Jakub Wiech ocenił, że wchodzące w życie od 5 grudnia embargo na rosyjską ropę to najpoważniejszy jak dotychczas krok UE względem Rosji na płaszczyźnie energetycznej. - Jednak embargu podlegają tylko dostawy rosyjskiej ropy drogą morską, wyłączony jest z niego m.in. rurociąg Przyjaźń, z którego ropa dociera do Polski, Niemiec czy Węgier - zauważył.
- To najpoważniejsze uderzenie unijne w rosyjską energetykę, które na pewno Rosje zaboli. Oprócz oczywistej konsekwencji utraty dochodów trzeba tu doliczyć problem, jaki się wytworzy, gdy na rosyjskim rynku znajdą się dodatkowe wolumeny ropy. Rosja, jako kraj eksportujący ropę, nastawiony na szybkie przesyłanie surowców z miejsca wydobycia do odbiorców końcowych, nie ma dostatecznie dużej mocy magazynowej, aby wydobyty surowiec składować. Ograniczenie wydobycia najprawdopodobniej wiązałoby się z problemem dostępu do złóż, ponieważ kluczowe zasoby leżą na obszarze wiecznej zmarzliny (…). To uderzenie może się przekształcić w długoletni paraliż rosyjskiego sektora naftowego - dodał ekspert.
Posłuchaj
O szybkie prace nad kolejnym pakietem apelowały między innymi Polska i kraje bałtyckie, które kilka tygodni temu przesłały Komisji swoje propozycje. Przewidują one między innymi zakaz współpracy w dziedzinie energetyki jądrowej, w sektorze technologii, w tym zakaz eksportu wszystkich dronów, także cywilnych, oraz ograniczenie usług. Na liście były również zakaz importu diamentów z Rosji i zakaz sprzedaży Rosjanom nieruchomości.
REKLAMA
Polska i kraje bałtyckie uważają, że prace nad dziewiątym pakietem sankcji powinny być prowadzone równolegle z negocjacjami w sprawie limitu cenowego na rosyjską ropę, który Unia zobowiązała się wprowadzić wraz z grupą G7. To ma znacznie ograniczyć wpływy do rosyjskiego budżetu ze światowego handlu tym surowcem. Sama Unia poszła jednak dalej i 5 grudnia ma wprowadzić całkowite embargo na rosyjską ropę. Uzgodnienia światowe oznaczają, że europejskie sankcje zostaną nieco złagodzone.
Więcej w zapisie audycji.
* * *
Audycja: Świata pogląd
REKLAMA
Prowadzący: Antoni Opaliński
Gość: Jakub Wiech
Data emisji: 1.12.2022
Godzina emisji: 16.48
REKLAMA
PR24/ka/kor
REKLAMA