more_horiz

Minister ds. UE: rezolucja Europarlamentu pomoże w nakładaniu sankcji na Rosję

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2022 10:00
- Rezolucja jest silnym narzędziem, które mogą wykorzystywać rządy państw w podejmowaniu przyszłych decyzji. W tym sensie ma ona swoją wagę, stanowi wzmocnienie argumentacji, kiedy jest prowadzona dyskusja o kolejnych koszykach sankcyjnych, decyzje o obejmowaniu embargiem kolejnych obszarów - mówił w Polskim Radiu 24 Szymon Szynkowski vel Sęk, minister ds. UE.
PE - jest projekt rezolucji, która uznaje Rosję za państwo terrorystyczne
PE - jest projekt rezolucji, która uznaje Rosję za państwo terrorystyczneFoto: Shutterstock/Alexandros Michailidis

Grupy polityczne Parlamentu Europejskiego osiągnęły porozumienie w sprawie tekstu projektu rezolucji dot. uznania Rosji za państwowego sponsora terroryzmu.

Szymon Szynkowski vel Sęk podkreślał wagę rezolucji, zaznaczył, że może być ona pomocna podczas procesu podejmowania decyzji o sankcjach wobec Rosji.

- Często podaję przykład, który może nie ma gospodarczo wielkiego znaczenia, ale jest bardzo wymowny, dotyczący rynku diamentów. Jest czymś głęboko niemoralnym, że sankcje nie obejmują tego rynku i Rosja może diamenty eksportować czy importować (…) to ma wymiar pewnej niemoralności, wąska elita, która czerpie z tego tytułu bardzo duże zyski, może sobie bez względu na konflikt z Ukrainą prowadzić interesy z Rosją. Tego rodzaju rezolucja sprawi, że zgodnie z regulacjami mówiącymi, że z państwami terrorystycznymi diamentami nie można handlować, będzie miała wpływ na podejmowanie decyzji w tym obszarze - stwierdził minister.

- Sankcje powinny być zaostrzane, Rosja rozumie tylko język siły, w tym przypadku siły ekonomicznej uderzającej w gospodarkę rosyjską - dodał minister.

Posłuchaj
16:03 PR24 2022_11_22-07-35-25.mp3 Szymon Szynkowski vel Sęk o projekcie rezolucji Parlamentu Europejskiego ws. Rosji (Polskie Radio 24 / 24 Pytania - Rozmowa Poranka)

Deputowani w projekcie rezolucji wzywają ponadto do dalszego izolowania Rosji na arenie międzynarodowej i apelują o szybkie przyjęcie kolejnego, dziewiątego pakietu sankcji.

Czytaj także:

W projekcie rezolucji uznającej Rosję za państwo terrorystyczne i wykorzystujące środki terroryzmu jest też odniesienie do katastrofy smoleńskiej z 2010 roku, w kontekście przetrzymywania dowodów. Jest apel o zwrot wraku oraz czarnych skrzynek. Europosłowie wymieniają też przykłady działań Rosji jako państwowego terroryzmu. Jest mowa o Czeczenii, Syrii, zabójstwach na terytorium Rosji, a także poza nią, o najemnikach z grupy Wagnera. Wspomniany jest również samolot MH17 zestrzelony w lipcu 2014 roku nad wschodnią Ukrainą, kontrolowaną przez Rosjan. W projekcie rezolucji jest zapewnienie o solidarności z Polską oraz wyrazy współczucia dla rodzin dwóch Polaków, którzy zginęli w wyniku eksplozji rakiety w Przewodowie.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: 24 pytania - Rozmowa poranka

Prowadzący: Dorota Kania

Gość: Szymon Szynkowski vel Sęk

Data emisji: 22.11.2022

Godzina emisji: 7.35

PR24/ka/kor

Zobacz także

Zobacz także