Bezpieczeństwo energetyczne Polski. Przybywa szlaków transportu błękitnego paliwa
Oddanie w minionym do eksploatacji gazociągu Strachocin - granica państwa finalizowało w naszym kraju ogromne przedsięwzięcie inwestycyjne o nazwie Korytarz Północ-Południe. Ta magistrala gazowa składa się z 15 gazociągów o łącznej długości ponad 860 km, węzła w Strachocinie i nowej tłoczni w Kędzierzynie-Koźlu.
2023-01-03, 12:58
Interkonektor Polska - Słowacja to dwukierunkowy gazociąg wysokiego ciśnienia łączący gazowy węzeł krajowego systemu w Strachocinie na Podkarpaciu ze słowackim węzłem Velke Kapuszany przy granicy z Ukrainą.
Transportowy szlak paliwa gazowego
Gazociąg łączący Polskę ze Słowacją biegnie dalej do Austrii, Ukrainy, Rumunii i Węgier.
Tym samym powstał szlak transportowy paliwa gazowego z polskiego Terminalu LNG, gazociągu Baltic Pipe do państw na południu naszego regionu. Równolegle Polska zyskała możliwość sprowadzania gazu z kierunku południowego.
Dzięki połączeniu na Słowację będzie mógł być dostarczany gaz z Norwegii (Baltic Pipe) oraz ciekły gaz (LNG) z polskich portów.
REKLAMA
Inwestycja ta wpisała się w rządową strategię dywersyfikacji dostaw gazu do Polski i uniezależnienia się od rosyjskiego dostawcy, co ma szczególne znaczenie w kontekście wojny na Ukrainie.
Gazociąg umożliwia przesył gazu na poziomie 5,7 mld metrów sześc. rocznie w kierunku Polski oraz 4,7 mld m sześc. w kierunku Słowacji.
Wyższy poziom bezpieczeństwa dostaw gazu
- Nowe połączenie gazowe Polski ze Słowacją, wraz z uruchomionym w maju interkonektorem z Litwą i Baltic Pipe, znacząco podniosły poziom bezpieczeństwa dostaw gazu do odbiorców w Polsce. Dzięki nowej infrastrukturze zarówno my, jak i nasi słowaccy sąsiedzi zyskujemy dostęp do całkowicie nowych rynków gazu - ocenia Mateusz Berger, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.
- Wybudowane w ramach Inicjatywy Trójmorza nowe połączenie gazowe łączy Polskę z całkowicie nowymi źródłami gazu, które są niezależne od Rosji. Poprzez Słowację, Węgry i Rumunię zyskujemy dostęp do terminali LNG w Grecji, Turcji, Chorwacji, a także do złóż gazu zlokalizowanych na Morzu Śródziemnym i na Kaukazie. (...) Chcę podziękować pracownikom Gaz-Systemu, naszym słowackim partnerom z Eustream, a także wszystkim instytucjom, urzędom, wykonawcom za duże zaangażowanie przy realizacji tego trudnego i złożonego przedsięwzięcia - podkreślał podczas otwarcia nowego połączenia gazowego Tomasz Stępień, prezes GAZ-Systemu.
REKLAMA
Dostęp do nowych źródeł błękitnego paliwa
Dzięki nowej inwestycji Polska zyskała infrastrukturalny dostęp do źródeł gazu zlokalizowanych w krajach Europy Południowej, Afryki Północnej oraz obszaru Kaukazu. Natomiast Słowacja zyskała dostęp do gazu z Baltic Pipe (szelf norweski), Terminala LNG w Świnoujściu oraz Terminala LNG w Kłajpedzie.
- "Inwestycja zwiększająca bezpieczeństwo energetyczne regionu". Trwają testy gazociągu Polska-Słowacja
- "Rurociąg jest gotowy do pracy". Połączenie gazowe między Polską a Słowacją
- Połączenie gazowe ze Słowacją jeszcze w tym roku. "Polska jest dla nas kluczowym partnerem"
Interkonektor Polska-Słowacja ma długość 61,3 km po stronie polskiej i 106 km po stronie słowackiej.
Trzeba też przypomnieć, że w 2022 roku otwarto również podobne połączenie gazowe między Polską a Litwą, co poprawia bezpieczeństwo gazowe nie tylko Polski, ale też pozostałych państw naszego regionu.
REKLAMA
Gaz System, IAR/PAP, PR24, akg, kor
REKLAMA