20 proc. energii jądrowej w polskim miksie? Minister klimatu: jesteśmy zdeterminowani
Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podkreśliła, że Polska nigdy nie była w tak zaawansowanej fazie projektu rozwoju energetyki jądrowej jak dziś. Otwierając międzynarodową konferencję na temat finansowania inwestycji atomowych powiedziała, że Polska jest zdeterminowana, by mieć przynajmniej 20 procent energii jądrowej w miksie energetycznym.
2022-12-08, 13:15
W Warszawie eksperci z całego świata dyskutują o finansowania projektów jądrowych. Wydarzenie zorganizowała Agencja Energii Jądrowej przy Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.
Minister Anna Moskwa, zwracając się do uczestników, powiedziała, że Polska wybrała już technologię, w której będzie budowana elektrownia jądrowa, a teraz czeka na uzyskanie ważnych pozwoleń.
- Jesteśmy bardzo zdeterminowani, by energia jądrowa stanowiła przynajmniej 20 procent polskiego miksu energetycznego - oświadczyła. Zaznaczyła, że teraz rząd musi myśleć o wyzwaniach.
Konieczna współpraca
Minister klimatu dodała, że wyzwania w obszarze energetyki jądrowej stoją nie tylko przed Polską, ale również przed innymi krajami, dlatego konieczna jest współpraca w obszarze zasobów ludzkich, technologii i łańcuchów dostaw, ale także w wymiarze finansowym.
REKLAMA
- Jeśli mówimy o budowaniu modelu finansowego, to mówimy o budowaniu bardzo dobrych relacji i bardzo dobrego modelu składającego się z instytucji oddanych projektowi przez wiele lat. Nie chodzi tylko o powstanie obiektu, na który ktoś pożyczy pieniądze, tylko o wieloletnią współpracę i dzielenie ryzyka - zaznaczyła.
Elektrownie jądrowe w Polsce
Na początku listopada Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie budowy elektrowni jądrowych w Polsce. Pierwsza z nich ma powstać w technologii AP1000 amerykańskiej firmy Westinghouse na Pomorzu. Drugą elektrownię jądrową wybuduje koreańskie konsorcjum KHNP.
Posłuchaj
Anna Moskwa: jesteśmy bardzo zdeterminowani, by energia jądrowa stanowiła przynajmniej 20 procent polskiego miksu energetycznego. Teraz, tuż po okresie świętowania kolejnych kroków na drodze rozwoju tego projektu, musimy myśleć o tym, jak duże jest to wyzwanie (IAR) 0:17
Dodaj do playlisty
Posłuchaj. Rozmowa z Piotrem Zgorzelskim, wicemarszałek Sejmu z PSL
Czytaj też:
- Bruksela: spotkanie ministrów ds. energii. Tematem plan bezpieczeństwa
- Waldemar Buda o zamrożeniu cen gazu: szukamy wentylu bezpieczeństwa, by ten program był sprawiedliwy
- Zamrożenie cen gazu. Mariusz Marszałkowski wyjaśnia motywy projektu
REKLAMA
IAR/mn/mr
REKLAMA