Zamrożenie cen gazu w 2023 roku. Senat rozpoczyna prace nad ustawą
Dziś o godz. 11.00 początek dwudniowego posiedzenia Senatu. Izba zajmie się między innymi ustawą o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku gazu.
2022-12-14, 05:47
Wprowadza ona maksymalną cenę za gaz na poziomie około 200 złotych za megawatogodzinę oraz zamrożenie wysokości stawek opłat dystrybucyjnych. Ponadto odbiorcom gazu, zużywającym go do celów grzewczych, przysługiwać będzie dodatkowo refundacja poniesionych kosztów podatku VAT.
Dodatki w oparciu o kryterium dochodowe będą przysługiwać posiadającym dochód nie przekraczający 2100 złotych dla jednoosobowego gospodarstwa domowego oraz 1500 złotych na osobę w przypadku gospodarstwa wieloosobowego. Zwrot VAT mają rozliczać samorządy.
Posiedzenie Senatu. Inne tematy
Senat rozpatrzy też ustawę o Państwowym Instytucie Medycznym Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Przewiduje ona przekształcenie Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie w instytut badawczy. Ma on prowadzić prace badawcze i naukowe w kierunku rozwoju nowoczesnych metod diagnostyki i poprawy sytuacji zdrowotnej obywateli oraz badania predyspozycji do służby funkcjonariuszy służb mundurowych podległych ministrowi właściwemu ds. wewnętrznych. Będzie też udzielał świadczeń zdrowotnych.
W porządku obrad jest też nowelizacja Kodeksu pracy, która wprowadza na stałe regulacje dotyczące pracy zdalnej. Dotychczasowe przepisy miały charakter czasowy i były przyjęte w związku pandemią koronawirusa. Nowelizacja wprowadza także przepis o prewencyjnym badaniu trzeźwości i obecności substancji psychoaktywnych u pracowników. Po zmianie przepisów pracodawca będzie mógł przeprowadzić takie badania u pracownika, jeżeli uzna, że jego stan zagraża bezpieczeństwo w zakładzie pracy.
REKLAMA
Izba będzie też pracować nad ustawą o zaniechaniu ścigania za niektóre czyny związane z organizacją wyborów na urząd prezydenta zarządzonych na 10 maja 2020 roku. Przepisy przygotowane przez posłów Prawa i Sprawiedliwości zakładają, że z powodu przekazania w czasie stanu epidemii Poczcie Polskiej spisu wyborców w związku z zarządzonymi wyborami nie będą wszczynane postępowania. Jednocześnie projekt zakłada, że te, które są już prowadzone, zostaną umorzone.
Zobacz także: rzecznik PiS Rafał Bochenek w Programie 3 Polskiego Radia
jp/IAR
REKLAMA