Nagroda polskiego MSZ dla dominikanów na Ukrainie. "Angażują się w pomoc od pierwszych chwil wojny"
Nagrodę polskiego ministra spraw zagranicznych "Pro Dignitate Humana" w tym roku otrzymał prowadzony przez dominikanów Dom świętego Marcina w Fastowie w środkowej Ukrainie. - Od pierwszych chwil rosyjskiej agresji Dom świętego Marcina zaangażował się w pomoc humanitarną - podkreślił podczas wręczenia nagrody minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau.
2022-12-15, 17:00
Dom świętego Marcina de Porres położony jest 60 kilometrów od Kijowa. Od 16 lat dominikanie pomagają tam potrzebującym, z początku dzieciom niepełnosprawnym i seniorom. Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainie skala pomocy jest wielokrotnie większa.
- Od pierwszych chwil rosyjskiej agresji na Ukrainie Dom świętego Marcina zaangażował się w pomoc humanitarną. Regularnie organizuje zbiórki na potrzeby ofiar wojny oraz przekazuje pomoc zarówno na terenach objętych działaniami wojennymi, jak i dla uchodźców wewnętrznych - mówił w czasie uroczystości wręczenia nagrody w Warszawie minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau.
Pomoc humanitarna, ale nie tylko
Przełożony dominikanów na Ukrainie ojciec Jarosław Krawiec powiedział, że Dom świętego Marcina jest obecnie największą katolicką organizacją pomocową na Ukrainie. Zajmuje się już nie tylko pomocą humanitarną.
- W Domu świętego Marcina od kilku lat działa szkoła podstawowa. Od września udało się zacząć naukę, co jest sytuacją wyjątkową, bo większość szkół na Ukrainie nie pracuje, albo pracuje na zasadzie nauki zdalnej - podkreślił ojciec Krawiec w rozmowie z Polskim Radiem.
REKLAMA
Dominikanie z Fastowa jeżdżą z pomocą do takich miast, jak Charków czy Chersoń. To właśnie do Domu świętego Marcina trafia pomoc zbierana przez dominikanów w całej Polsce.
Nagroda "Pro Dignitate Humana" przyznawana jest przez MSZ od ponad dekady. Wyróżnienie przyznawane jest osobom lub organizacjom, które działają w obronie osób prześladowanych i represjonowanych. W ubiegłym roku uhonorowano nią Centrum Obrony Praw Człowieka "Wiasna" z Białorusi.
Posłuchaj
- Losy Bachmutu w wojnie rosyjsko-ukraińskiej. Newelicz: Ukraińcy zapewniają, że miasto się utrzyma
- Fotograf z Azowstalu: rosyjska niewola to zbrodnia, ONZ i Czerwony Krzyż nic nie mogą zrobić
- "Rosyjskie wojska strzelały w Irpieniu do dzieci". Jest relacja kolejnego świadka zbrodni
Posłuchaj: podcast Wojciecha Cegielskiego z o. Jackiem Krawcem
REKLAMA
IAR
asp
REKLAMA