Mularczyk: stanowisko Niemiec jest nie do obrony. Prędzej czy później będą musieli podjąć rozmowy ws. reparacji

- Przed nami ciężka praca, ale wydaje się, że stanowisko Niemiec jest nie do obrony. Niemcy, prędzej czy później, będą musieli podjąć rozmowy w sprawie reparacji - mówił w Polskim Radiu 24 wiceszef polskiej dyplomacji, Arkadiusz Mularczyk.

2022-12-17, 19:00

Mularczyk: stanowisko Niemiec jest nie do obrony. Prędzej czy później będą musieli podjąć rozmowy ws. reparacji
Ruiny Warszawy po II wojnie światowej. N/z ruiny Dworca Głównego. Straty wojenne poniesione przez Polskę oszacowano na kwotę przekraczającą 6,220 mld zł. Foto: Żdżarski Wacław / Narodowe Archiwum Cyfrowe

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Arkadiusz Mularczyk złożył swoją pierwszą po objęciu funkcji wiceministra spraw zagranicznych oraz Pełnomocnika Rządu ds. Odszkodowań za Szkody Wyrządzone Agresją i Okupacją Niemiecką w latach 1939-1945, wizytę w Berlinie.

W niemieckim MSZ spotkał się z minister stanu ds. europejskich i klimatu Anną Lührmann i sekretarzem stanu Andreasem Michaelisem. Przedmiotem rozmów z niemieckimi partnerami była m.in kwestia otwartych polskich roszczeń odszkodowawczych za straty poniesione w wyniku II wojny światowej.

"Niemcy wierzyli we własną propagandę"

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że jego wizyta w Niemczech odbiła się dużym echem. - Rozmowy uświadomiły stronie niemieckiej, że po naszej stronie kwestia reparacji znajduje się na najwyższym szczeblu zainteresowania. Mam wrażenie, że Niemcy wierzyli we własną propagandę, że to wewnętrzna sprawą Polski związaną z wyborami. Moja wizyta uświadomiła im, że problem dotyczy relacji polsko-niemieckich, ale też wartości, praworządności, praw człowieka i podsumowania kwestii związanych z II wojną światową - powiedział Arkadiusz Mularczyk.

3 października polski rząd wystosował do Niemiec zapowiadaną od dawna notę dyplomatyczną z żądaniem wypłacenia odszkodowań. - Jasno deklarowałem stronie niemieckiej, że oczekuję niezwłocznie odpowiedzi na polska notę dyplomatyczną. Byłem pierwszym przedstawicielem polskiego MSZ, który w ten sposób rozmawiał. To musiało wywrzeć wrażenie, strona niemiecka nie była zadowolona z tych rozmów. Niezależnie od tego kiedy otrzymamy odpowiedź, podejmujemy szerokie działania w tej sprawie na świecie. Informujemy naszych partnerów w UE i NATO, zapraszamy do współpracy organizacje międzynarodowe - mówił gość PR24.

REKLAMA

- Wystosowaliśmy również pismo do UNESCO, by organizacja zajmująca się zachowaniem światowego dziedzictwa kultury, zachęciła Niemców do zwrotu zrabowanych w Polsce dzieł sztuki. W problematykę będziemy też angażować USA. Przed nami ciężka praca, ale wydaje się, że stanowisko Niemiec jest nie do obrony. Niemcy, prędzej czy później, będą musieli podjąć rozmowy w sprawie reparacji - tłumaczył Arkadiusz Mularczyk. 

Posłuchaj

Arkadiusz Mularczyk gościem Tadeusza Płużańskiego (Temat dnia/Gość PR24) 22:01
+
Dodaj do playlisty

Polska domaga się od Niemiec reparacji za straty materialne i niematerialne w wysokości 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów złotych, zrekompensowania ofiarom agresji i okupacji niemieckiej oraz ich rodzinom wyrządzonych im szkód i krzywd, a także systemowych działań mających na celu zwrot zagrabionych z Polski w trakcie wojny dóbr kultury, które znajdują się obecnie w Niemczech.

Więcej w nagraniu

* * *

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

REKLAMA

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: Arkadiusz Mularczyk (wiceszef MSZ)

Data emisji: 17.12.2022

Godzina emisji: 17.06

REKLAMA

PR24/jt

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej