Jak się ma relacja długu publicznego do PKB? Znamy opinię rzecznika rządu
- Trzymamy w ryzach deficyt finansów publicznych, jeśli idzie o jego stosunek do PKB - stwierdził Piotr Müller, rzecznik rządu, odnosząc się do opinii na ten temat premiera Mateusza Morawieckiego.
2022-12-19, 16:18
W poniedziałek w mediach społecznościowych premier Mateusz Morawiecki napisał, że w czasie rządów Prawa i Sprawiedliwości dług sektora finansów publicznych spadł w Polsce do 50,3 proc. PKB, czyli poniżej poziomu z końca 2015 (51,3 proc.).
Ze wpisu szefa rządu na Facebooku wynika, że podczas rządów Prawa i Sprawiedliwości zmniejszył się o 1 proc. PKB, podczas gdy w trakcie rządów PO-PSL zadłużenie wzrosło o 6,8 proc. PKB
- Istotne jest to, że trzymamy w ryzach deficyt finansów publicznych, jeśli idzie o jego stosunek do PKB – powiedział w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller, poproszony o komentarz do wpisu premiera. Dodał, że jest to polityka istotna w czasach kryzysu.
- Musimy tworzyć dodatkowe możliwości buforowe na wypadek możliwych, dodatkowych wydatków, na przykład w sytuacji kryzysowej. Wiemy, że Rosja jest zdolna do wielu działań, które mogłyby godzić w interes ekonomiczny Polski. Tutaj taka polityka jest prowadzona, aby w razie sytuacji kryzysowej takie dodatkowe środki uruchomić – powiedział Piotr Müller.
Zastrzegł jednak, że "dyrektywa jest taka, aby wydatki ograniczać".
PR24/PAP/sw
REKLAMA
REKLAMA