Nie tylko świąteczna pomoc od Fundacji ORLEN
Grudzień w Fundacji ORLEN to szczególnie pracowity czas. Warsztaty plastyczne i spotkanie z Mikołajem dla dzieci z Ukrainy czy przygotowanie świątecznych paczek dla kombatantów. To tylko przykłady realizowanych inicjatyw. Ale w fundacji dzieje się dużo nie tylko od święta.
2022-12-20, 12:56
Fundacja ORLEN działa od 21 lat i jest jedną z największych fundacji korporacyjnych w Polsce. W ramach swojej działalności m.in. prowadzi pięć programów grantowych oraz całoroczny program darowizn, przyznaje stypendia uzdolnionej młodzieży, wspiera Rodzinne Domy Dziecka, czy koordynuje działania wolontariackie wśród pracowników Grupy.
Przed świętami Bożego Narodzenia, w ramach Programu Wolontariatu Pracowniczego, wolontariusze przygotowują szereg akcji pod wspólną nazwą „Zostań Pomocnikiem Świętego Mikołaja”. Decydują komu chcą pomóc, organizują upominki i świąteczne spotkania, a Fundacja wspiera ich w tym organizacyjnie i finansowo. W sumie zaplanowano 46 takich akcji. Pracownicy Grupy ORLEN już odwiedzili uchodźców z Ukrainy, którzy mieszkają w Dębowej Górze pod Płockiem. Dla niemal 50 dzieci i ich opiekunów (głównie mam i babć) zorganizowali warsztaty plastyczne i spotkanie z Mikołajem. W Warszawie natomiast wolontariusze fundacji wraz z harcerzami ZHP przygotowali świąteczne paczki dla kombatantów – harcerzy ze Stowarzyszenia Szarych Szeregów, uczestników Powstania Warszawskiego.
- Poza tym pomagamy parafiom, ale także organizacjom pozakościelnym, w przygotowaniu spotkań wigilijnych dla osób ubogich, czy w kryzysie bezdomności - mówi Marta Soluch, członek zarządu Fundacji ORLEN.
Posłuchaj
REKLAMA
Nie tylko od święta
Fundacja ORLEN intensywnie działa jednak nie tylko w okresie przedświąteczny. Jej pracownicy koordynują pięć programów grantowych, m.in. „Moje miejsce na Ziemi” (środki na projekty dla lokalnych społeczności), czy „Czuwamy! Pamiętamy!” (renowacja miejsc pamięci). Dla Marty Soluch jednak oczkiem w głowie jest program „Orlen dla Strażaków”
- Strażacy to wyjątkowa grupa społeczna. Nie tylko gaszą pożary, ale często też - jako pierwsi - niosą pomoc w wypadach drogowcy. Poza tym, remizy - szczególnie ochotniczych straży pożarnych - odgrywają ważną rolę w integracji społecznej. Często de facto są takimi lokalnymi ośrodkami kultury. Strażacy nie tylko dbają o nasze bezpieczeństwo, ale też jednoczą wokół siebie lokalne społeczności.
Na leczenie i…wykształcenie
Fundacja ORLEN prowadzi także całoroczny program darowizn. Jest on adresowany zarówno do osób fizycznych, jak i organizacji oraz instytucji. Program darowizn jest bardzo elastyczny i otwarty na wszystkich potrzebujących.
- Przez cały rok można zwracać się do nas z prośbą o pomoc na różne cele. Ponadto uważamy, że będąc tak dużą fundacją korporacyjną nie powinniśmy ograniczać się np. do określonego regionu, czy też wykluczać jakiekolwiek osoby, podmioty, które takiej pomocy potrzebują - wyjaśnia Marta Soluch.
I jak dodaje, nie ma określonej minimalnej ani maksymalnej kwoty o którą można aplikować. Każdy wniosek rozpatrywany jest indywidualnie. Nie ma też ograniczeń, jeśli chodzi o przeznaczenie tych środków. Mogą być one spożytkowane zarówno na leczenie, działania kulturalne, jak i np. zdobywanie wyższego wykształcenia.
REKLAMA
Najlepsi wolontariusze na świecie
Fundacja ORLEN prowadzi także od 2019 roku Program Wolontariatu Pracowniczego. Tylko w tym roku wzięło w nim udział blisko 2,4 tys. pracowników Grupy, którzy zorganizowali ponad 220 akcji, a na pracę społeczną przeznaczyli blisko 20 tys. godzin.
- Uważam, że mamy najlepszych wolontariuszy na świecie. Bardzo chętnie angażują się w różne działania, a także często sami je inicjują. To wyjątkowa grupa bardzo pracowitych osób, która z rok na rok jest coraz większa - dodaje Marta Soluch.
W tym roku wolontariusze angażowali się przede wszystkim w pomoc uchodźcom z Ukrainy, czy tym, którzy w Ukrainie pozostali mierząc się z realiami wojennymi. Zbierali m.in. żywność, leki, materiały higieniczne, wysyłali transporty darów. Zaangażowali się także w pomoc w punktach recepcyjnych, a nawet w prace remontowo-budowlane w mieszkaniach tymczasowych dla uchodźców.
Ponadto pracownicy Grupy ORLEN pomagali m.in. w gdańskim hospicjum dla dzieci, w Centrum Zdrowia Dziecka, wykonywali prace remontowe w ośrodku dla dzieci niepełnosprawnych prowadzonym przez siostry zmartwychwstanki w Mocarzewie koło Płocka, czy stawiali budy dla zwierząt z płockiego schroniska.
PR1/PR24/Błażej Prośniewski/artykuł powstał przy współpracy z PKN ORLEN
REKLAMA
REKLAMA