Choinka z asygnatą. Lasy Państwowe tłumaczą, jak legalnie pozyskać świąteczne drzewko

Co roku w grudniu zadajemy sobie pytanie: gdzie najlepiej kupić drzewko świąteczne? Lasy Państwowe przypominają, aby żywe choinki nabywać w sprawdzonych punktach, w których sprzedawca potrafi udowodnić, skąd pochodzą drzewka. To do nas jako konsumentów należy sprawdzenie tego źródła. Jednocześnie Lasy zapraszają na zakupy do nadleśnictw.

2022-12-21, 12:09

Choinka z asygnatą. Lasy Państwowe tłumaczą, jak legalnie pozyskać świąteczne drzewko
Żywe choinki - również te oferowane na ulicach miast - pochodzą z plantacji, także prywatnych. Drzewka sadzi się tam, ścina po kilku latach, a w miejsce wyciętych sadzi nowe.Foto: Ground Picture/Shutterstock

"Choinki rosnącej w lesie nie można po prostu ściąć i zabrać do domu. Takie postępowanie jest traktowane jako nielegalny wyrąb i podlega karze. Najlepiej kupić drzewko w gospodarstwie ogrodniczym lub w szkółce leśnej" - przypominają Lasy Państwowe.

Choinkę można również zakupić w najbliższym nadleśnictwie. Każdy, kto kupi drzewko u leśniczego otrzyma dowód sprzedaży, czyli asygnatę. Wówczas mamy pewność, że drzewko pochodzi z legalnego źródła i zostało pozyskane z poszanowaniem praw przyrody.

Drzewka z cięć pielęgnacyjnych

Żywe choinki - również te oferowane na ulicach miast - pochodzą z plantacji, także prywatnych. Drzewka sadzi się tam, ścina po kilku latach, a w miejsce wyciętych sadzi nowe.

W przypadku Lasów Państwowych choinkowe plantacje zakłada się na nieużytkach lub w miejscach, w których wysokie drzewa i tak nie mogą rosnąć np. pod liniami energetycznymi. Część drzewek pochodzi z cięć pielęgnacyjnych, przeprowadzonych przez leśników np. przecinek w młodnikach.

REKLAMA

Nadleśnictwa w całym kraju już od połowy grudnia zapraszają po choinki. Są również takie miejsca, gdzie można samemu ściąć wybrane drzewko w lesie. Taka przedświąteczną akcję przygotowały m.in. nadleśnictwa RDLP w Gdańsku.

Również Lasy Państwowe z Podlaskiego proponują samodzielne wycięcie choinki. Ich sprzedaż trwa we wszystkich 31 nadleśnictwach. Przedstawiciel Rzecznik Regionalnej Dyrekcji zapowiedział, że wyciętych będzie tyle drzewek, na ile będzie zapotrzebowanie. Białostocka RDLP podała, że na jej terenie plantacje choinkowe zajmują blisko 50 ha. Rosną tam głównie świerki pospolite, ale też świerki srebrzyste i jodły koreańskie.

Choinki zamiast węgla

Z kolei wiele dużych miast - przede wszystkim Warszawa - ponownie zachęca do kupna choinki w doniczce. Po świętach można ją przesadzić do własnego ogródka lub oddać do posadzenia w warszawskim lesie. Urząd Miasta zapowiada, że miejscy leśnicy, podobnie jak w poprzednich latach, będą organizować zbiórki świątecznych drzewek.

Przyjmowane będą wyłącznie rodzime gatunki drzewek: świerk pospolity, sosna zwyczajna i jodła pospolita. Leśnicy przypominają też, że iglaki najlepiej jest trzymać w domu jak najkrócej - zwiększa to szanse na późniejsze przyjęcie się drzewka. Dlatego najlepiej jest przenieść choinkę na balkon tuż po świętach.

REKLAMA

Poświąteczną choinkę - pozbawioną ozdób, opakowań, ziemi i donicy - można również zostawić w kontenerze oznaczonym napisem "zielone" lub w wyznaczonym przez administratora nieruchomości miejscu gromadzenia tych odpadów. Świątecznego iglaka można oddać też do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.


Naturalna czy sztuczna? 

Ciekawym rozwiązaniem jest również organizowana w stolicy akcja "Ciepło z natury". Rekordem inicjatywy było 1.400 ton zebranych choinek. Te drzewka odbierane od mieszkańców przetwarzane są w biopaliwo. Po rozdrobnieniu iglaków powstają zrębki. Następnie zrębki są spalana w specjalnych instalacjach, gdzie powstaje energia cieplna i elektryczna. Jedna tona choinek jest w stanie zastąpić ok. 450 kg węgla.

Straż Leśna rusza na patrole

Lasy Państwowe przypominają, że ostatnim tygodniu przed Wigilią Straż Leśna w całej Polsce przeprowadzi akcję "Choinka". Jej celem jest przeciwdziałanie nielegalnemu pozyskaniu drzewek oraz stroiszu - gałęzi drzew iglastych, a także kłusownictwu.

Działania będą prowadzone przede wszystkim na terenach szczególnie narażonych na występowanie kradzieży, m.in. tam, gdzie rosną drzewostany jodłowe. Oprócz terenów leśnych, kontrola obejmie także stoiska handlowe oferujące do sprzedaży naturalne choinki i stroiki. Sprzedający będą musieli wykazać legalność ich pochodzenia, przedstawiając asygnatę.

REKLAMA

W 2021 roku podczas podobnej akcji strażnicy leśni przeprowadzili 188 interwencji. Skontrolowali 98 pojazdów (w tym 44 pojazdy wywożące drewno) oraz 146 osób. Zastosowali 51 pouczeń, nałożyli 3 mandaty karne i wszczęli 7 postępowań wyjaśniających. Wśród nieprawidłowości co prawda nie stwierdzili żadnej kradzieży choinek, ale wykryli 4 przypadki kradzieży stroiszu i 4 przypadki kradzieży drewna.

PR24.pl, lasy.gov.pl, um.warszawa.pl, DoS

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej