Relacje Polska-Włochy. Minister Rau: przed nami okazja do głębokiego partnerstwa strategicznego

Zbigniew Rau powiedział, że przed Polską i Włochami otwiera się wyjątkowa okazja stworzenia głębokiego partnerstwa strategicznego. Szef polskiego MSZ udzielił wywiadu włoskiemu lewicowemu dziennikowi "La Repubblica". Wyraził opinię, że Komisja Europejska i Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej naruszają suwerenność Polski swoimi wezwaniami i sankcjami związanymi z praworządnością.

2022-12-22, 12:59

Relacje Polska-Włochy. Minister Rau: przed nami okazja do głębokiego partnerstwa strategicznego
Minister Rau w "La Repubblica": przed Polską i Włochami perspektywa głębokiego strategicznego partnerstwa. Foto: Shutterstock.com/MyVideoimage.com, repubblica.it

Włoski dziennik zatytułował wywiad streszczając wypowiedź Zbigniewa Raua: "Włochy są naszymi przyjaciółmi, ale nie zmieniamy stanowiska wobec migrantów".

Minister Rau podkreślił, że Polska i Włochy zajmują identyczne stanowisko w sprawie wojny na Ukrainie. Powiedział, że w kwestii migracji należy wprowadzić jasny podział między ludźmi uciekającymi przed wojną, a migrantami ekonomicznymi. Wypowiedział się przeciw redystrybucji migrantów docierających do Europy. Wskazał, że należy tym ludziom pomagać w ich krajach.

KE wykracza poza swoje kompetencje

Minister Rau w odpowiedzi na pytanie, czy Polska spełni prośby KE i TSUE w kwestii praworządności odparł: "Polska jest państwem praworządnym, w wielu obszarach posiadającym znacznie bardziej restrykcyjne rozwiązania prawne niż te obowiązujące w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej".

"Tak, jak instytucje władzy publicznej w Polsce muszą działać wyłącznie w sposób praworządny, czyli w ramach i granicach obowiązującego prawa, tak muszą tej samej zasady przestrzegać w swoich relacjach z instytucjami wspólnotowymi, które działają w granicach przekazanych im w Traktatach przez Polskę i inne państwa członkowskie kompetencji"- oświadczył szef MSZ.

REKLAMA

Zauważył następnie: "Nasze dyskusje z KE dotyczą podejmowania przez nią działań wykraczających poza kompetencje przyznane jej w Traktatach. To bardzo niezręczna sytuacja, gdyż polskie organy władzy państwowej mogą udzielać wyjaśnień, ale nie mogą przyjmować od Komisji Europejskiej żadnych dyrektywy w sprawach, które w Traktatach nie zostały powierzone Komisji Europejskiej, bo to oznacza naruszenie praworządności".

Zbigniew Rau o sądownictwie w Polsce

"Sprawa organizacji sądownictwa jest wyłączną kompetencją państw członkowskich, tymczasem Komisja Europejska uznała, że ma kompetencje do formułowania ocen jego organizacji. Uważam, że to jest naruszenie praworządności przez KE"- oznajmił minister Rau.

Odnosząc się do opinii KE i TSUE o tym, że Polska upolityczniła wymiar sprawiedliwości, poważnie podważając jego niezależność i bezstronność, minister odpowiedział: "Przedstawiliśmy wyczerpująco sytuację w zakresie praworządności oraz odpowiedzieliśmy na wszystkie pytania ze strony instytucji UE i jej państw członkowskich".

Jak zauważył, "procedura z art. 7 wobec Polski trwa już prawie 5 lat i nie przyniosła żadnych znaczących rezultatów" . Jako rezultat wskazał pogłębienie podziałów między państwami członkowskimi i generowanie znacznych kosztów politycznych oraz osłabienie zaufania obywateli do projektu unijnego.

REKLAMA

"Troską państw członkowskich, a także instytucji UE powinno być jej zakończenie"- uważa minister Rau. 

Zadeklarował: "Chcemy Europy praworządnej, w której instytucje Unii Europejskiej działają w ramach przyznanych im kompetencji. W porządku prawnym wszystkich państw członkowskich nie ma możliwości, aby organy władzy publicznej same dokonywały rozszerzenia własnych kompetencji za pomocą dokonywanych przez siebie interpretacji Traktatów".

Posłuchaj

Zbigniew Rau: perspektywa ścisłej strategicznej współpracy między Polską a Włochami. O szczegółach w relacji Piotr Kowalczuk (IAR) 0:49
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

Zobacz: Paweł Sałek (kancelaria Prezydenta RP) w Polskim Radiu 24

IAR/PAP

REKLAMA

asp


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej