more_horiz

Zmiany w SN. Ast: projekt ustawy w tej sprawie musi być procedowany z rozwagą

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2022 20:15
- W pełni podzielam zdanie prezydenta: że ustawa musi być procedowana z rozwagą - tak, żeby uniknąć ewentualnych kłopotów. Mówił o tym również pan premier Jarosław Kaczyński - podkreślił w Polskim Radiu 24 poseł PiS Marek Ast.
Marek Ast: przewodnicząca KE staje się niewiarygodna, jak i sama UE
Marek Ast: przewodnicząca KE staje się niewiarygodna, jak i sama UEFoto: PR24

Zdaniem gościa PR24 "niektóre rozwiązania zawarte w projekcie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym mogą wywołać negatywne skutki, przede wszystkim chaos w sądach".

- Te obawy podziela prezydent Andrzej Duda, który mówił o tym w swoim wystąpieniu. W pełni podzielam jego zdanie, że ustawa musi być procedowana z rozwagą - tak, żeby uniknąć ewentualnych kłopotów. Mówił o tym również pan premier Jarosław Kaczyński. On również stwierdził, że mogą wyniknąć pewne problemy - podkreślił Marek Ast.

- Natomiast ja miałem na myśli okoliczności, które budzą również obawy środowiska sędziowskiego. Chodzi o możliwość kwestionowania statusu sędziów - dodał poseł PiS. 

Rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Rafał Bochenek powiedział w Sejmie, że rząd ma czas do końca lutego na przygotowanie rozwiązań legislacyjnych w sprawie sądownictwa. Podkreślił, że termin ten został uzgodniony na drodze konsultacji z Komisją Europejską.

W ubiegłym tygodniu do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym autorstwa posłów PiS, który jest kompromisem z Komisją Europejską i ma odblokować wypłatę środków z Krajowego Planu Odbudowy. Początkowo zapowiadano, że trafi pod obrady Sejmu w najbliższy wtorek, ostatecznie ma to nastąpić na posiedzeniu zaplanowanym na styczeń.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
22:50 PR24 2022_12_19-19-05-56.mp3 Marek Ast o reformie sądownictwa (Stan rzeczy) 

***

Audycja: "Stan Rzeczy"
Prowadzi: Jerzy Jachowicz
Gość: Marek Ast (poseł PiS)
Data emisji: 19.12.2022
Godzina emisji: 19.06

bartos

Zobacz także

Zobacz także