more_horiz

"Jesteśmy w stanie zakończyć ten spór". Poseł PiS o Krajowym Planie Odbudowy

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2022 09:37
- Sądzę, że jesteśmy w stanie zakończyć ten spór, tylko potrzeba takiego zrozumienia tego problemu i chęci z wielu stron. To nie jest już kwestia samego rządu - mówiła w Polskim Radiu 24 Elżbieta Zielińska (PiS). Gościem audycji był także Michał Gramatyka (Polska 2050).

W połowie grudnia do Sejmu trafił projekt zmian w SN autorstwa posłów PiS, który jest efektem negocjacji z KE i ma spełnić kluczowy tzw. kamień milowy dot. sądownictwa, pozwalający na wypłatę Polsce środków z KPO. Prezydent Andrzej Duda, odnosząc się do tego projektu oświadczył że nie współuczestniczył w przygotowaniu tego projektu, ani nie konsultowano go z nim. Zaznaczył jednocześnie, że nie zgodzi się na rozwiązania godzące w system konstytucyjny. Tego samego dnia rzecznik PiS Rafał Bochenek poinformował, że projekt, którego pierwsze czytanie miało się odbyć 15 grudnia w Sejmie, na wniosek PiS został zdjęty z porządku obrad tego posiedzenia.

"Jesteśmy w stanie zakończyć ten spór"

Na antenie Polskiego Radia 24 do KPO odnieśli się goście "Dwóch stron". Jak wskazała Elżbieta Zielińska, "sądzę, że jesteśmy w stanie zakończyć ten spór, tylko potrzeba takiego zrozumienia tego problemu i chęci z wielu stron". - To nie jest już kwestia samego rządu, ale także prezydenta, który początkowo tę sprawę przyhamował, ale teraz będzie brał udział w konsultacjach - powiedziała.

Zaznaczyła, że "wszyscy sobie zdają sprawę, że to jest taki konflikt, który się ciągnie, a ten główny konflikt, który trwa na Wschodzie i od którego nie powinniśmy odwracać wzroku, trwa już długo i  wiadomo, że wszyscy są już tym zmęczeni". - Jednak teraz w zimie istotne jest to, aby w odpowiedni sposób przykładać do tego wagę - podkreśliła.

- Uważam, że zrozumienie jest z wielu stron i chęć zakończenia tego tematu jest wśród wszystkich - rządu, prezydenta, ale także opozycji, która bardzo lubi podsycać temat KPO, jednak tym razem w interesie państwa jest to, aby ten konflikt zakończyć - dodała.

"Opozycja była gotowa"

Odpowiadając na słowa poseł PiS, Michał Gramatyka z Polski 2050 wskazał, że "my (opozycja) byliśmy gotowi, nie tylko na debatę ale i na Komisję Sprawiedliwości, byliśmy gotowi na dodatkowe posiedzenie Sejmu, które było planowane". - Problem polega na tym, że to państwo w Zjednoczonej Prawicy nie potraficie ze sobą się porozumieć - wskazał.

- Zdjęliście ten projekt ustawy na pół godziny przed Debatą, dlatego, że prezydent uderzył pięścią w stół i wszystko to, co wcześniej mówił premier przestało mieć znaczenie - ocenił. - Opozycja była gotowa, byliśmy po spotkaniach, mieliśmy pomysł na poprawki, zdaje się nawet, że było to ustalone z przedstawicielami rządu - powiedział.

Podkreślił, że "teraz piłka jest na zupełnie innym boisku". - Na pewno nie po stronie opozycji - wskazał.


Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
19:19 dwie strony (2).mp3 Elżbieta Zielińska o KPO: jesteśmy w stanie zakończyć ten spór (Polskie Radio 24)

* * *

Audycja: Dwie strony

Prowadzący: Mirosław Skowron

Goście: Elżbieta Zielińska (PiS) i Michał Gramatyka (Polska 2050)

Data emisji: 19.12.2022

Godzina emisji: 08.09


jb

Zobacz także

Zobacz także