KPO a modernizacja armii. MON uspokaja: mamy różne możliwości finansowania

Również bez wpływów do gospodarki środków z Krajowego Planu Odbudowy, Polska będzie w stanie dalej wzmacniać swoją armię - zapewnia w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister obrony narodowej. - Prowadzimy bardzo intensywne zakupy, dlatego zdywersyfikowaliśmy możliwości ich finansowanaa: to nie tylko budżet, ale także środki pozabudżetowe, z różnych źródeł - podkreślił Wojciech SKurkiewicz.

2022-12-23, 09:04

KPO a modernizacja armii. MON uspokaja: mamy różne możliwości finansowania
Wiceszef MON podkreśla, że możliwości finansowania zakupów dla polskiej armii określa ustawa o obronie ojczyzny, która daje także możliwości pozabudżetowe. Foto: Twitter/@MON_GOV_PL

W piątek odbędzie się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z ministrem sprawiedliwości, szefem Solidarnej Polski Zbigniewem Ziobro ws. projektu nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Nowelizacja ma pomóc uruchomić środki z Krajowego Planu Odbudowy, na co dotychczas nie wyraża zgody Komisja Europejska.

Władze powinny przyjąć rozwiązania takie, żeby środki z KPO zostały uruchomione - przekonywał w Programie 1 Polskiego Radia wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz.

- To spotkanie będzie bardzo ważne. Propozycja, która znalazła się w lasce marszałkowskiej, dziś jeszcze jest poddawana dodatkowym analizom i konsultacjom. Rozumiem, że po konsultacjach z panem prezydentem Andrzejem Dudą, dzisiejsza rozmowa z ministrem Zbigniewem Ziobro jest kolejnym etapem - stwierdził.

Polskie programy zbrojeniowe niezagrożone

Pytany, czy w sytuacji, w której polskiego KPO nie będzie, polskie plany zakupów nowoczesnego uzbrojenia dla polskiej armii są zagrożone, odparł, że "absolutnie nie". - Polska jest dzisiaj krajem szczególnie ważnym, krajem flankowym i przyfrontowym, za naszą wschodnią granicą jest regularna wojna, wojna na wyniszczenie - zauważył.

REKLAMA

Posłuchaj

Wojciech Skurkiewicz o finansowaniu zakupów sprzętu dla polskiego wojska (IAR) 0:28
+
Dodaj do playlisty

Gość "Sygnałów dnia" przypomniał, że we wrześniu zmieniono ustawę o obronie ojczyzny, gdzie zdywersyfikowano możliwości zasilania Funduszu Wsparcia. - Z jednej strony to papiery dłużne, bony skarbowe itd, a z drugiej strony mogą to być pożyczki, środki finansowe pochodzące z Unii Europejskiej, przecież UE refunduje państwom członkowskim za sprzęt przekazany Ukrainie. To są niewielkie pieniądze, ale jest taka mozliwość - wymienił.

 - My dzisiaj prowadzimy bardzo intensywne zakupy, dlatego zdywersyfikowaliśmy możliwości finansowanaa tych zakupów: nie tylko budżet, ale także i środki pozabudżetowe, z różnych źródeł. To jest dzisiaj kluczowe dla modernizacjia technicznej sił zbrojnych - mówił Wojciech Skurkiewicz.

Czytaj także:

Jedynka, IAR/ mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej