Drugi dzień świąt Bożego Narodzenia. Ks. Bigiel: św. Szczepan przebaczał swoim prześladowcom

- Gotowość oddania życia ziemskiego w imię Boga jest wpisana w wiarę chrześcijańską - mówił w Polskim Radiu 24 ks. Mariusz Bigiel, jezuita. Gościem audycji był też dr Tomasz Marcysiak, socjolog z WSB w Bydgoszczy.

2022-12-26, 17:00

Drugi dzień świąt Bożego Narodzenia. Ks. Bigiel: św. Szczepan przebaczał swoim prześladowcom
Drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia. Ks. Bigiel: św. Szczepan przebaczał swoim prześladowcom. Foto: Polona.pl/domena publiczna

Drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia poświęcony jest św. Szczepanowi, czyli pierwszemu męczennikowi za wiarę chrześcijańską, znanemu z głębokiej wiary i mocy czynienia cudów. Został ukamienowany, gdy przyznał się przed sanhedrynem do wiary w Chrystusa.

- On podobnie jak Chrystus przebaczał swoim prześladowcom. Tradycją polską jest to, że mamy dwa dni Świat, bo w innych krajach Boże Narodzenie kończy się 25 grudnia. Powołanie do męczeństwa jest natomiast szczególną łaską, a wielką pychą jest aspirowanie do tego powołania z własnej inicjatywy - mówił ks. Mariusz Bigiel.

"Wierność Bogu cenniejsza"

Zauważył, że są tacy ludzie, którzy pragną tej łaski, nie ulega też wątpliwości, iż w wierze chrześcijańskiej zakorzenione jest przekonanie, że wierność Bogu jest cenniejsza niż ocalenie życia ziemskiego. To kryterium wiary w życie wieczne. Jezuita przytoczył przykład beatyfikacji rodziny Ulmów.

W opinii dr. Tomasza Marcysiaka coraz częściej Polacy zamiast siedzenia w domu, odchodząc od tradycji, wybierają wyjazd na wakacje za granicę. Socjolog przypomniał, że często troski dnia codziennego powodują, że to dla nich bardzo oczywisty wybór w czasie Świąt Bożego Narodzenia.

REKLAMA

"Ludzie umierali też za wiedzę"

- Każdy z nas dźwiga swoje krzyże, wspomnieć należy ludzkie męczeńsko, ludzie umierali nie tylko za wiarę, ale i za wiedzę np. Giordano Bruno zginął spalony na stosie przez swoich ziomków tylko dlatego, że głosił, iż ziemia nie jest płaska, a ma kształt kuli i wcale nie jest w centrum Wszechświata - powiedział dr Tomasz Marcysiak.

Kult św. Szczepana rozwinął się wkrótce po jego śmierci. Jego grób odkryto w 415 roku. Później Atena Eudokia - żona cesarza bizantyńskiego Teodozjusza II - kazała wybudować bazylikę, konsekrowaną w 460 roku. Świątynia przechodziła różne koleje losu, była niszczona i odbudowywana. W XIX wieku na jej fundamentach wzniesiono obecną bazylikę.

Z dniem św. Szczepana w dawnej Polsce łączyło się wiele zwyczajów. W kościołach w czasie mszy świętej rzucano zboże na pamiątkę kamienowania męczennika. Wieczór 26 grudnia nazywano "szczodrym", ponieważ służba dworska składała panom życzenia i otrzymywała poczęstunek i prezenty. Po przyjęciu smarowano miodem pułap i rzucano ziarno. Jeśli zboże przylgnęło, było to dobrą wróżbą na pomyślne zbiory.

Posłuchaj

Drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia. Ks. Bigiel: św. Szczepan przebaczał swoim prześladowcom ("Rozmowa PR 24") 24:34
+
Dodaj do playlisty

***

Audycja: "Rozmowa PR 24"

REKLAMA

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Gość: ks. Mariusz Bigiel (Jezuita) i dr Tomasz Marcysiak (socjolog z WSB w Bydgoszczy)

Data emisji: 26.12.2022

Godzina: 15:30   

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej