Drugi dzień świąt, czyli wspomnienie św. Szczepana. "Męczeństwo to kwestia łaski"

- Męczeństwo, zwłaszcza jeżeli chodzi o Kościół katolicki, jest nade wszystko widziane jako łaska, jest to dar od Boga, ponieważ jest ponad ludzkie siły - mówił w Polskim Radiu 24 ks. Jan (imię zmienione z uwagi na bezpieczeństwo gościa), misjonarz. Gościem audycji był także Kordian Borejko, Sybirak, prezes Związku Sybiraków.

2022-12-26, 18:19

Drugi dzień świąt, czyli wspomnienie św. Szczepana. "Męczeństwo to kwestia łaski"
Ks. Jan oraz Kordian Borejko rozmawiali o współczesnych męczennikach.Foto: Forum/Marek Skorupski

W drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia Kościół katolicki wspomina świętego Szczepana, diakona oraz pierwszego męczennika. Święty Szczepan, posługujący ubogim, publicznie wyznał Chrystusa, za co został ukamienowany. Według Dziejów Apostolskich "pełen łaski i mocy Ducha Świętego" głosił Ewangelię z miłością i mądrością - mówi proboszcz Archikatedry Warszawskiej ksiądz prałat Bogdan Bartołd. Święty Szczepan jest patronem diecezji wiedeńskiej, kamieniarzy, kucharzy oraz tkaczy. W ikonografii atrybutami św. Szczepana są: księga Ewangelii, kamienie na księdze lub w jego rękach oraz gałązka palmowa.

"Męczeństwo to kwestia łaski"

Na antenie Polskiego Radia 24 o męczeństwie mówili goście Adriana Klarenbacha. Jak wskazał misjonarz ks. Jan, "męczeństwo to jest kwestia nade wszystko łaski". - Męczeństwo, zwłaszcza jeżeli chodzi o Kościół katolicki, jest nade wszystko widziane jako łaska, jest to dar od Boga, ponieważ jest ponad ludzkie siły - ocenił.

- Paradoksalnie w Kościele taka śmierć męczeńska jest posiewem chrześcijan, czyli nowych wezwań do bycia świadkiem Chrystusa - zaznaczył. - Męczeństwo w zasadzie od zarania dziejów ma ciągle ten sam schemat czy ten sam rdzeń - powiedział i podkreślił, że "jest to świadectwo będące wynikiem łaski".

"W XX wieku było najwięcej męczenników w całych dziejach chrześcijaństwa"

Jak wskazał, "okazuje się, że XX wiek był czasem, w którym było najwięcej męczenników w całych dziejach chrześcijaństwa". - Niestety zanosi się na to, że XXI wiek dalej będzie takim czasem cierpienia - dodał.

REKLAMA

O męczeństwie mówił także Kordian Borejko. Sybirak podkreślił, że "kwestia męczeństwa to jest rzecz, której nie da się w kilku słowach opisać". Mężczyzna opisał także historię swojej rodziny z 1940 roku, kiedy jako 7-miesięczne dziecko wraz z siostrami, mamą i babcią został wywieziony z Polski.


Więcej w nagraniu.

Posłuchaj

Ks. Jan oraz Kordian Borejko rozmawiali o współczesnych męczennikach (Polskie Radio 24) 22:45
+
Dodaj do playlisty

***

Audycja: "Rozmowa PR24"

Prowadzący: Adrian Klarenbach

REKLAMA

Goście: ks. Jan (imię zmienione z uwagi na bezpieczeństwo gościa), misjonarz

Kordian Borejko, Sybirak, prezes Związku Sybiraków

Data emisji: 26.12.2022 r.

Godzina emisji: 17.35

REKLAMA

jb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej