Marlena Maląg: Polska notuje największy progres we wspieraniu rodzin i wychodzeniu z ubóstwa

- Z programu 500+ do rodzin trafiło ponad 213 miliardów złotych; co miesiąc 7 milionów dzieci otrzymuje to świadczenie - mówiła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg na konferencji prasowej. - W UE pojawiają się informacje, które pokazują, że Polska jest państwem, które ma najwyższy progres, jeśli chodzi o wspieranie rodzin i wyjście z ubóstwa - zaznaczyła.

2022-12-30, 10:44

 Marlena Maląg: Polska notuje największy progres we wspieraniu rodzin i wychodzeniu z ubóstwa
Marlena Maląg przypomniała, że co miesiąc 7 milionów dzieci otrzymuje wsparcie z programu "500 plus". Foto: Shutterstock/Monkey Business Images

- Wiele wyzwań przed nami, ale wsparcie, na jakie mogły liczyć polskie rodziny, jest spektakularne. To nasza odpowiedzialność za losy państwa polskiego. Chcemy budować silną Polskę, chcemy, aby Polska równomiernie się rozwijała - powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg na konferencji prasowej podsumowującej 2022 rok.

- Ta budowa musi być oparta na silnym fundamencie, jakim jest rodzina. Inwestycja w rodzinę była i jest naszym priorytetem. Pokazaliśmy to przez ostatnie lata i dalej będziemy to realizować - podkreśliła minister polityki społecznej.

"Polska ma najwyższy progres, jeśli chodzi o wspieranie rodzin i wyjście z ubóstwa"

Mówiąc o działaniach kierowanego przez siebie resortu, Marlena Maląg wskazała, że zaproponowane zostały nowe rozwiązania w zakresie wyjścia z pułapki niskiej dzietności. - Od 1 stycznia tego roku ruszyło nowe świadczenie, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, czyli 12 tysięcy złotych na drugie i kolejne dziecko dla tych rodziców, których dziecko ukończyło 12. miesiąc życia, ale nie skończyło 35. miesiąca życia - przypomniała. To ponad 3 miliardy złotych wypłacone na ponad 610 tys. dzieci. 

Program RKO uzupełnia "sztandarowe" świadczenie rządu Zjednoczonej Prawicy - program "Rodzina 500 plus". Jak przekonywała, za sprawą "500 plus" "na arenie UE pojawiają się informacje, które pokazują, że Polska jest państwem, które ma najwyższy progres, jeśli chodzi o wspieranie rodzin i wyjście z ubóstwa". - Z programu 500+ do rodzin trafiło ponad 213 miliardów złotych; co miesiąc 7 milionów dzieci otrzymuje to świadczenie - przypomniała Marlena Maląg.

REKLAMA

Posłuchaj

Marlena Maląg o wsparciu rodzin z programu 500+ (IAR) 0:30
+
Dodaj do playlisty

Wsparcie dla dzieci w szkołach

Podsumowując działania prorodzinne rządu, Marlena Maląg wskazała także programy wsparcia dla dzieci w wieku szkolnych. Wymieniła "Dobry start", czyli wyprawkę na rozpoczęcie roku szkolnego. W 2022 roku skorzystało z niej ponad 4 miliony dzieci, do polskich rodzin trafiło blisko 1,5 miliarda złotych. - Programy te zmieniają bieżącą sytuację - zaznaczyła.

Szefowa resortu rodziny polityki społecznej przypomniała o programach wsparcia rodzin wielodzietnych, w tym o rozwoju Karty dużej rodziny i jej zastosowaniu w tarczy antyinflacyjnej.

Pomoc w opiece nad małymi dziećmi

Jak mówiła Marlena Maląg, w Polsce ilość miejsc opieki żlobkowej wzrosła do ponad 230 tysięcy. W 2022 roku uruchomiono też system dopłat po 400 złotych dla każdego dziecka w żłobku oraz ogłoszono "turbodoładowanie" programu "Maluch plus". To 5,5 miliarda złotych na utworzenie 100 tys. nowych miejsc opieki żłobkowej. - Założyliśmy, że dajemy możliwość, by w każdej gminie, gdzie jest taka potrzeba, powstał żłobek - wskazała.

Posłuchaj

Marlena Maląg o zasadach tworzenia nowych miejsc opieki w żłobkach (IAR) 0:30
+
Dodaj do playlisty

Przypomniała, że w połowie stycznia samorządy dostaną od rządu informację, ile miejsc żłobkowych mogą stworzyć i jakie pieniądze na to utrzymają. Wskazała, że część tych pieniędzy miała pochodzić z KPO i że podpisano umowę z Polskim Funduszem Rozwoju na realizację tego zadania.

REKLAMA

Waloryzacja płacy minimalnej

W ocenie minister polityki społecznej "dzięki silnej i przemyślanej interwencji państwa mamy historycznie niskie bezrobocie, drugie najniższe w Unii Europejskiej" wg Eurostatu. - Dlatego też mogliśmy stworzyć procedury pozwalające obywatelom Ukrainy podejmować pracę w Polsce na prostych zasadach. Dzisiaj około 800 tys. z tych osób podjęło zatrudnienie. Praca daje poczucie godności, stabilizacji i możliwość podjęcia decyzji, że te osoby pozostaną z nami na dłużej - wyjaśniła.

- W przyszłym roku będziemy dwukrotnie waloryzować minimalne wynagrodzenie, aby 2,5 miliona osób, które je pobiera, mogło godnie żyć - zaznaczyła.

Czytaj także:


PolskieRadio24.pl, IAR/ mbl

kor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej