Nielegalne próby przekroczenia granicy z Białorusią. Straż Graniczna podała nowe dane

Straż Graniczna poinformowała, że 27 cudzoziemców próbowało w niedzielę dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski. W okolicach Bobrownik i Krynek kilkanaście osób przeprawiło się przez graniczną rzekę Świsłocz. O pomocnictwo podejrzany jest Ukrainiec. 

2023-01-02, 09:44

Nielegalne próby przekroczenia granicy z Białorusią. Straż Graniczna podała nowe dane
SG: 27 osób próbowało w niedzielę dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski. Foto: Twitter.com/@Straz_Graniczna

Przez Świsłocz przedostało się łącznie piętnaście osób, obywateli Iraku, Syrii i Egiptu - poinformowała SG na Twitterze. W okolicach Mielnika zatrzymany został Ukrainiec podejrzany o pomocnictwo do nielegalnego przekroczenia granicy, który przewoził czterech obywateli Syrii.

31 stycznia z kolei Straż Graniczna odnotowała w sumie 47 prób nielegalnego przekroczenia granicy.

Próby nielegalnego przekroczenia granicy. Obowiązujące restrykcje

Od 1 stycznia 2023 r. nie obowiązuje już zakaz zbliżania się do granicy polsko-białoruskiej w Podlaskiem na odległość mniejszą niż 200 metrów. Przestało obowiązywać rozporządzenie wojewody podlaskiego w tej sprawie. Obowiązywało od 1 lipca do 31 grudnia 2022 r. w związku z budową na granicy zapory elektronicznej. Tak motywowała swój wniosek o ten zakaz Straż Graniczna.

Od 1 stycznia przy granicy obowiązują natomiast przepisy o pasie drogi granicznej, a ograniczenia reguluje inne rozporządzenie wojewody - wydane we wrześniu 2021 roku, w sprawie zakazu przebywania na całym odcinku pasa drogi granicznej na granicy z Białorusią, czyli na granicy zewnętrznej UE. Pasem drogi granicznej jest - wg. definicji z ustawy o ochronie granicy państwowej - obszar o szerokości 15 metrów, licząc w głąb kraju od linii granicy państwowej lub od brzegu wód granicznych albo brzegu morskiego.

REKLAMA

Obecnie obowiązujący zakaz nie dotyczy jedynie właścicieli gruntów leżących w pasie drogi granicznej oraz oznakowanych szlaków turystycznych i kąpielisk. Teren oznaczony jest tablicami "Pas drogi granicznej - wejście zabronione".

Zapora na granicy. Etapy prac

Na 186 km granicy w Podlaskiem powstała stalowa zapora o wysokości 5,5 m. Nie zakończyła się jeszcze budowa zapory elektronicznej, która powstaje na nieco ponad 200 km. Do końca 2022 r. oddano sześć odcinków zapory elektronicznej o łącznej długości 108 km. SG zapowiadała w ostatnich dniach, że całość zabezpieczeń elektronicznych powstanie do połowy stycznia 2023 r.

Czytaj także:

Zobacz: Paweł Łatuszka, wicepremier w przejściowym rządzie Swiatłany Cichanouskiej w Programie 3 Polskiego Radia

PAP

REKLAMA

asp


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej