Wyraźny spadek prób nielegalnego przekroczenia granicy. SG publikuje dane
Rzecznik SG por. Anna Michalska przekazała, że "dzięki zdecydowanym działaniom funkcjonariuszy SG i powstaniu bariery na granicy polsko-białoruskiej, liczba prób nielegalnego przekroczenia tej granicy spadła o ponad 60 proc.".
2023-01-06, 08:53
Michalska zaznaczyła, że m.in. dzięki barierze granicznej liczba prób nielegalnego przedostania się migrantów przez granicę z Białorusi do Polski spadła o ponad 60 proc. - z 40 tys. w 2021 r. do 15,7 tys. w 2022 r.
Dodała, że w tym samym czasie na granicy polsko-litewskiej liczba ta wzrosła o prawie 40 proc - z 3,9 tys. do 5,3 tys., a na granicy białorusko-litewskiej utrzymuje się mniej więcej na tym samym poziomie.
Granica polsko-litewska
Wskazała ponadto, że podwoiła się liczba nielegalnych migrantów zatrzymywanych przy granicy polsko-litewskiej. - Straż Graniczna zatrzymała w minionym roku na tym odcinku granicy aż 722 cudzoziemców, a w 2021 r. - 317. Pokazuje to, że cudzoziemcy częściej zaczęli wybierać szlak nielegalnej migracji z Białorusi do Litwy i dalej do innych krajów Europy Zachodniej - powiedziała Michalska.
Przypomniała, że granica polsko-litewska jest granicą wewnętrzną Unii Europejskiej, kontrole graniczne nie są tam prowadzone, ale funkcjonariusze SG działają na drogach dojazdowych do granicy, stąd zatrzymani cudzoziemcy.
REKLAMA
- Niepokojące zachowanie białoruskich służb. Nie zareagowały na informację Straży Granicznej
- Szef MSWiA złożył życzenia funkcjonariuszom służb: dziękuję za codzienną pracę dla Polski
Organizatorzy nielegalnego przekraczania granicy
Rzecznik SG dodała, że prawie trzykrotnie wzrosła liczba organizatorów i pomocników w organizowaniu nielegalnego przekroczenia granicy zatrzymanych przy granicy z Litwą - z 53 w 2021 r. do 145 w 2022 r.
- Organizatorzy nie tylko przyjeżdżają po migrantów pod granicę polsko-litewską, ale również jeżdżą na Litwę, pod granice z Białorusią i stamtąd próbują wywieźć cudzoziemców przez Polskę do innych krajów Europy Zachodniej - powiedziała.
Przypomniała, że presja migracyjna w 2021 r. zaczęła się dopiero w drugiej połowie roku - dokładnie od sierpnia 2021 r., kiedy to na granicy polsko-białoruskiej odnotowano 3,5 tys. prób w ciągu miesiąca.
REKLAMA
"Presja mogłaby być dwukrotnie większa"
- Trudno ocenić, jaka byłaby skala tej presji w 2022 r. gdyby nie stanowcza postawa polskiej Straży Granicznej, a także powstania bariery na granicy. Oceniając zaangażowanie reżimu białoruskiego w organizowanie nielegalnej migracji i to, jak szeroko reklamowany był ten szlak, mogłaby to być w ciągu całego roku nawet dwukrotność prób z 2021, czyli nawet 80-90 tys. - powiedziała Michalska.
Zobacz także: rzecznik prasowa SG por. Anna Michalska w Programie 3 Polskiego Radia
PAP/jb
REKLAMA