Prognoza pogody: jesienna aura, śnieg tylko w górach. Są alerty IMGW
W większości kraju wtorek będzie styczniowym dniem z typowo jesienną aurą. Ma być ciepły, ale pochmurny i deszczowy. Tylko w górach spadnie śnieg i spodziewany jest lekki przymrozek.
2023-01-10, 06:50
We wtorek w niemal całej Polsce temperatury będą utrzymywały się powyżej zera. Prognoza IMGW przewiduje od 1 stopnia w Suwałkach do 7 stopni Celsjusza na zachodzie kraju.
Jak powiedziała synoptyk IMGW-PIB Grażyna Dąbrowska, tylko w rejonach wysokogórskich możliwy jest niewielki mróz.
Alert śniegowy
- W Tatrach znów może spaść 10-15 centymetrów śniegu - podkreśliła synoptyk.
IMGW wydał nawet ostrzeżenia przed intensywnymi opadami śniegu, które obejmuje powiaty: cieszyński i żywiecki w województwie śląskim oraz suski, nowotarski, tatrzański, limanowski i nowosądecki w małopolskim. Opady mają się utrzymać aż do wieczora w środę.
Jak dodała Grażyna Dąbrowska, z wyjątkiem tego śnieżnego akcentu, będzie to styczniowy dzień z jesienną aurą.
Małopolska w deszczu
- We wtorek będzie pochmurno, jedynie na zachodzie kraju pojawią się większe przejaśnienia. Przelotne opady deszczu, w niektórych regionach deszczu ze śniegiem - zapowiedziała Dąbrowska.
Na intensywne opady deszczu powinni przygotować się mieszkańcy północnej i środkowej części województwa małopolskiego. Tam, gdzie nie ma alertów śniegowych, IMGW wydał ostrzeżenie przed deszczem - spaść może do 35 mm. Intensywne zjawiska pogodowe w Małopolsce mają ominąć tylko powiat gorlicki i Nowy Sącz.
Wiatr ma być słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, z kierunków zachodnich, jedynie na Podhalu północny.
Kolejna strefa opadów
W nocy z wtorku na środę nad Polską pojawić ma się kolejna strefa opadów. Prognozowane temperatury mają oscylować w granicach od 0 stopni do 3 stopni. Tylko w górach przewidywane są ujemne wskazania na termometrach, od minus 4 stopni Celsjusza do minus 2 stopni.
Wiatr będzie słaby. Zagrożeniem mogą być natomiast mgły, które pojawiać się będą zwłaszcza w pasie od Mazur i Warmii po Kujawy. Ograniczą one widoczność do 200 m.
- Koniec z jazdą na nartach w przerwie świątecznej? Naukowcy przedstawili możliwy scenariusz
- Za nami najcieplejszy początek roku w historii pomiarów. Klimatolodzy zdradzają, co to oznacza
IAR/PAP/fc
REKLAMA