Podsumowanie obchodów stulecia odzyskania niepodległości. Piotr Gliński otworzy Kongres Niepodległa
W Warszawie rozpoczyna się dwudniowy Kongres Niepodległa - podsumowanie kilkuletnich obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości i odbudowy państwowości. W inauguracji kongresu weźmie udział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.
2023-01-11, 05:15
Wystąpienie ministra kultury i dziedzictwa narodowego inaugurujące kongres zaplanowano na godzinę 11.
Rozmowy o edukacji i promocji wizerunku Polski
W trakcie Kongresu Niepodległa odbędą się 3 sesje plenarne i 14 dyskusji panelowych w ramach czterech ścieżek tematycznych: "Dziedzictwo i jego rola w budowaniu pamięci historycznej", "Nowoczesna edukacja do uczestnictwa w kulturze", "Współpraca międzyinstytucjonalna i międzysektorowa na rzecz kultury i dziedzictwa" oraz "Budowa i promocja wizerunku Polski za granicą".
Wśród uczestników debat nie zabraknie osób odpowiedzialnych za kreowanie polityki kulturalnej, a także specjalistów i praktyków na co dzień zajmujących się realizacją projektów i wydarzeń włączających Polaków we wspólne świętowanie. "Spotkanie w gronie ekspertów ze świata kultury, edukacji oraz przedstawicieli władz centralnych i samorządowych pozwoli na skonfrontowanie różnych wizji i propozycji dotyczących promocji Polski i polskiej kultury za granicą" - napisano w informacji prasowej.
»STULECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI - zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl«
REKLAMA
Wskazano, że Kongres jest także "okazją do wymiany doświadczeń wynikających z realizacji projektów w ramach Programu Wieloletniego »Niepodległa« i wyciągnięcia wniosków na przyszłość".
Podsumowanie obchodów w Pałacu Prezydenckim
W poniedziałek obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości podsumowano także w Pałacu Prezydenckim. Z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i jego małżonki Agaty Kornhauser-Dudy odbyła się tam uroczystość Polonia Rediviva (Polska Odrodzona).
Prezydent przypomniał, że obchody odzyskania niepodległości zainaugurowano już w 2017 r. - 5 grudnia 2017 r. zebrało się Zgromadzenie Narodowe, aby ten okres obchodów stulecia odzyskania przez Rzeczpospolitą niepodległości rozpocząć - powiedział prezydent.
Wymieniając najważniejsze inicjatywy zainaugurowane po 2017 r., wymienił m.in. otwarcie Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku i rozpoczęcie przygotowań do odbudowy Pałacu Saskiego i Pałacu Brühla. Jako szczególnie cenną pamiątkę obchodów stulecia obchodów odzyskania przez Polskę niepodległości wymienił ustanowione w ostatnich latach święta narodowe - Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego oraz Narodowy Dzień Powstań Śląskich. Przypomniał, że początkowo obchody miały trwać cztery lata, ale później na skutek "twardego domagania się ludu śląskiego przerodziły się ostatecznie w pięcioletnie obchody". W tym "dodatkowym" roku obchodzono rocznicę przyłączenia części Górnego Śląska do Polski w czerwcu 1921 r.
REKLAMA
Posłuchaj
- "To ziarno niepodległości położyło podwaliny współczesnej Polski". Premier o Powstaniu Wielkopolskim
- Święto Niepodległości. 10 wyzwań stojących przed niepodległą Polską
- "Póki" czy "kiedy"? Jak śpiewać hymn? Odpowiada prof. Bralczyk
PAP, IAR/ mbl
REKLAMA