Spada produkcja Gazpromu. Pomimo eksportu do Chin koncern odnotowuje coraz gorsze wyniki

Rosyjski państwowy gigant gazowy Gazprom poinformował o rekordowych spadkach produkcji i eksportu gazu ziemnego w 2022 roku. Jednocześnie koncern zwiększa wysiłki na rzecz zintensyfikowania dostaw gazu do Chin. Przychodom firmy nie pomaga również mroźna pogoda w Rosji. Sprzedaż gazu na lokalnym rynku odbywa się po znacznie niższych cenach niż eksportowe.

2023-01-11, 09:00

Spada produkcja Gazpromu. Pomimo eksportu do Chin koncern odnotowuje coraz gorsze wyniki
Chiny bezpardonowo wykorzystują sytuację międzynarodową. Zakupy gazu w Rosji biją rekordy.Foto: Shutterstock.com/BalkansCat

Prezes Gazpromu Aleksiej Miller powiedział w oświadczeniu, że firma wyprodukowała w zeszłym roku około 413 miliardów metrów sześciennych gazu, z czego 25% zostało wyeksportowane. Według moskiewskiej agencji informacyjnej Interfax, w 2021 r. spółka wyprodukowała 515 mld m3 i wyeksportowała ponad 185 mld m3, co oznacza wzrost o 13% i 3% w stosunku do roku 2020.

W sytuacji międzynarodowych sankcji wobec Rosji i jej największych korporacji Gazprom zdecydował się skorzystać z rządowego pozwolenia na nieujawnianie swoich wyników finansowych za ten rok. To sprawiło, że po gwałtownych spadkach wyników inwestorzy mają niewiele wskaźników pozwalających na niezależną ocenę kondycji firmy.

Chociaż dostawy gazu przez Gazprom na rynek europejski zawsze były mniejsze niż dostawy na rynek krajowy, to narzucona przez rząd regulacja cen krajowych oznaczała, że sprzedaż klientom europejskim tradycyjnie generowała większą część przychodów spółki.

Trudno zastąpić eksport do Europy

Niezależni analitycy zwrócili w międzyczasie uwagę, że wysiłki Gazpromu mające na celu zastąpienie spadku dostaw gazu do Europy dostawami do Chin mogą nie być skutecznym sposobem na poprawę wyników. Kontraktowa formuła cenowa dla eksportu gazu do Chin powoduje, że cena końcowa jest zwykle znacznie niższa od tej, którą rosyjski gigant zdołał uzyskać w Europie.

REKLAMA

Według oficjalnych danych celnych, w okresie od stycznia do listopada 2022 roku Chiny zapłaciły za dostawę rosyjskiego gazu przewodowego prawie 3,55 mld dolarów.

Choć Gazprom unikał ujawnienia miesięcznych dostaw do tego kraju i płaconej ceny, jeden z czołowych przedstawicieli rosyjskiej branży energetycznej powiedział niedawno, że kraj ten ma dostarczyć nieco ponad 15 mld m3 gazu do Chin przez obsługiwany przez Gazprom gazociąg Sila Sibiri w całym 2022 roku.

To sugeruje średnią cenę między 250 a 264 dolarami za tysiąc metrów sześciennych gazu dostarczanego do Chin przez Sila Sibiri - ocenił rosyjski portal internetowy ProZakupki.


Ceny gazu ziemnego w Europie. Źródło: PAP Ceny gazu ziemnego w Europie. Źródło: PAP

Lider rosyjskiej opozycji i ekonomista Władimir Miłow obwinił prezydenta Władimira Putina i kierownictwo Gazpromu o wdrożenie w zeszłym roku "lekkomyślnej decyzji" o zmniejszeniu sprzedaży gazu na rynki europejskie, gdzie ceny wynosiły średnio 1000 i więcej dolarów za tysiąc metrów sześciennych, osiągając w sierpniu zeszłego roku poziom 3600 dolarów za tysiąc metrów sześciennych.

REKLAMA

Czytaj także:

PolskieRadio24.pl/ IAR/ Upstream/ mib

kor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej