Trwa posiedzenie Sejmu. Posłowie pracują nad Kodeksem wyborczym i nowelizacją ustawy o SN

Posłowie rozpoczęli prace nad projektem zmian w Kodeksie wyborczym. Wczesnym popołudniem Sejm zajął się nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym. W planie są także tematy opieki zdrowotnej i rolniczych emerytur.

2023-01-11, 16:00

Trwa posiedzenie Sejmu. Posłowie pracują nad Kodeksem wyborczym i nowelizacją ustawy o SN
Sprawdź nowy sondaż wyborczy. Foto: Twitter/@KancelariaSejmu

TRANSMISJA:


Projekt zmian w Kodeksie wyborczym w imieniu wnioskodawców przedstawił poseł Prawa i Sprawiedliwości Marek Ast, który mówił, że proponowane zmiany mają zwiększyć frekwencję oraz ułatwić obywatelom dotarcie do lokali wyborczych. Dodał, że chodzi o to, aby wybory były powszechnie nie tylko z nazwy, ale żeby było to realne.

Marek Ast powiedział, że kolejna grupa zmian dotyczy pracy obwodowych komisji wyborczych. Wyjaśnił, że chodzi o przejrzystość i transparentność procesu wyborczego. W projekcie nowelizacji odchodzi się od dwóch, odrębnych komisji - do przeprowadzenia głosowania w obwodzie i do ustalania wyników głosowania. Dodał, że wzmacnia się też rolę męża zaufania.

Mężowie zaufania będą dostawać diety w wysokości 50 procent diety członka obwodowej komisji wyborczej. Będą też mieli prawo do rejestrowania przebiegu prac komisji. Marek Ast powiedział, że członkowie komisji nie będą mogli dzielić na grupy robocze, by policzyć głosy. Liczenie głosów ma przeprowadzić cała komisja, a karty go głosowania mają być okazywane całej komisji.

Debata nad Kodeksem wyborczym

W debacie Lewica oceniła, że PiS chce skomplikować proces liczenia głosów. KP-PSL złoży poprawkę, by przepisy weszły w życie od następnych wyborów parlamentarnych. Polska 2050 podkreśliła zaś, że proponowane przepisy poprawią frekwencję, ale tylko w najmniejszych obwodach głosowaniach, utrudniają natomiast głosowanie wyborcom mieszkającym za granicą.

REKLAMA

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker zadeklarował poparcie rządu dla poselskiego projektu nowelizacji Kodeksu wyborczego

Kamień milowy

Wczesnym popołudniem Sejm rozpoczął pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Proponowane zmiany mają - według autorów - wypełnić kluczowy "kamień milowy" dla odblokowania przez Komisję Europejską środków z KPO. 

Główne założenia projektu przedstawiła przedstawicielka wnioskodawców poseł PiS Anna Milczanowska.

Test dla opozycji

Podczas debaty Kazimierz Smoliński (PiS) zapowiedział, że jego ugrupowanie popiera projekt "w całej rozciągłości".

REKLAMA

- Będziemy go popierać w dalszym procedowaniu. Oczekujemy na poparcie ze strony opozycji. Państwo często mówicie, że wspieracie nas i będziecie załatwiać te pieniądze. (...) Sprawdzamy, czy będziecie głosować za tą ustawą - podkreślił poseł.

Podczas sejmowej dyskusji szef klubu KO Borys Budka podkreślił, że Polska czeka od 21 miesięcy na pieniądze z KPO, które - jego zdaniem - blokowane są wyłącznie przez większość sejmową.

Wiceszef PO zadeklarował, że jego ugrupowanie jest gotowe do pracy nad tymi przepisami.

- Jesteśmy gotowi, by na tym posiedzeniu uchwalić ten projekt ustawy. Mamy gotowe wspólne opozycyjne poprawki. Tylko skończcie wreszcie ten wasz cyrk wewnątrz obozu tzw. Zjednoczonej Prawicy. Wywalcie tych szkodników z rządu; tych, którzy nazywają was zdrajcami, tych którzy kwestionują KPO i przynajmniej na koniec rządu pokażcie, że premier to premier, a nie tylko marionetka w rękach własnych ministrów - powiedział Budka.

REKLAMA

Kodeks wyborczy - założenia projektu

Zdaniem wnioskodawców proponowane zmiany mają zwiększyć frekwencję oraz ułatwić obywatelom dotarcie do lokali wyborczych. Projekt przewiduje możliwość utworzenia obwodowych komisji wyborczych w miejscowościach liczących 200 lub 300 osób. Wcześniej w obwodzie do głosowania musiało mieszkać co najmniej 500 osób. Zaproponowano też darmowy dowóz do lokali wyborczych dla osób z niepełnosprawnościami oraz tych, które ukończyły 60 lat.

Nowelizacja likwiduje też odrębne komisje - do przeprowadzenia głosowania w obwodzie i do ustalania wyników głosowania. Liczenie głosów ma przeprowadzić cała komisja, a karty go głosowania mają być okazywane wszystkim jej członkom.

Nowelizacja ustawy o SN

Sejm rozpocznie też prace nad poselskim projektem nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, która ma umożliwić uruchomienie unijnych pieniędzy na Krajowy Plan Odbudowy. Jego założenia były negocjowane podczas rozmów ministra do spraw Unii Europejskiej Szymona Szynkowskiego vel Sęka w Brukseli.

Zgodnie z zapisami projektu, sprawy dyscyplinarne środowiska sędziowskiego miałby rozstrzygać Naczelny Sąd Administracyjny. Oznacza to, że utworzona niedawno Izba Odpowiedzialność Zawodowej Sądu Najwyższego straci uprawnienie do orzekania w sprawach sędziów. Nadal będzie rozstrzygała sprawy dyscyplinarne pozostałych zawodów prawniczych.

REKLAMA

Ubezpieczenie społeczne rolników

Odbędzie się też drugie czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Zmiany mają skutkować zwiększeniem emerytur rolniczych przez powiązanie emerytury podstawowej z KRUS z najniższą emeryturą z ZUS. Wyrównanie zasad przyznawania emerytury w KRUS i ZUS z budżetu państwa ma kosztować budżet państwa ponad 2 miliardy złotych.

Pierwsze czytanie odbyło się na posiedzeniu połączonych komisji: polityki społecznej i rodziny oraz rolnictwa.

Skuteczna diagnostyka

Podczas tego posiedzenia posłowie zajmą się też rządowym projektem ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta. Rada Ministrów przyjęła go w połowie grudnia.

Przepisy zakładają między innymi poprawę skuteczności diagnostyki i leczenia przez systematyczną ocenę wskaźników jakości oraz stałe udoskonalanie praktyki klinicznej przez prowadzenie rejestrów medycznych.

REKLAMA

Czytaj także:

IAR/fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej