Wiceszef MSZ w Radzie Bezpieczeństwa: zachowanie Rosji jest przykładem "rządów siły"

Zachowanie Rosji jest jasnym przykładem "rządów siły" i stoi w sprzeczności z rządami prawa, o których mówi Karta Narodów Zjednoczonych - oświadczył w czwartek na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ wiceminister spraw zagranicznych RP Wojciech Gerwel. Jak dodał, praworządność wymaga też rozliczenia za popełnione zbrodnie.

2023-01-12, 21:52

Wiceszef MSZ w Radzie Bezpieczeństwa: zachowanie Rosji jest przykładem "rządów siły"
Budynek mieszkalny na jednym z osiedli w Mikołajowie zniszczony po uderzeniu rosyjskiej rakiety S300. W tym miejscu zginęło 9 osób. Od początku wojny w mieście wyniku rosyjskich ataków zniszczonych zostało ponad tysiąc domów. Zginęło 156 osób, w tym dwoje dzieci, a ok. 700 zostało ciężko rannych. Po Iziumie, Mariupolu i Charkowie to jedno z najbard. Foto: PAP/Leszek Szymański

Wiceszef polskiego MSZ ocenił w ten sposób postępowanie Rosji w wystąpieniu w debacie Rady Bezpieczeństwa na temat przestrzegania prawa międzynarodowego.

"Sprawcy wszystkich międzynarodowych zbrodni popełnionych na terytorium Ukrainy powinni być ścigani i osądzeni"

- Jeden z naszych sąsiadów, Federacja Rosyjska, łamie zasady Karty NZ otwarcie, rażąco i uporczywie w swojej agresji przeciwko Ukrainie. To zachowanie Rosji jest jasnym przykładem "rządów siły", która stoi w radykalnej sprzeczności z "rządami prawa", wyrażonymi w literze i duchu Karty Narodów Zjednoczonych - powiedział Wojciech Gerwel.

Zwrócił też uwagę na to, że Rosja powołuje się na zasady prawa międzynarodowego w złej wierze, próbując uzasadnić swoją wojnę "bez żadnych związków z faktami na miejscu". Ocenił, że jest to tym bardziej niepokojące, że dokonuje tego stały członek Rady Bezpieczeństwa, mający szczególną odpowiedzialność za utrzymanie pokoju.

Minister podkreślił również, że aby praworządność była skuteczna, musi też wiązać się z pociągnięciem do odpowiedzialności sprawców. - Dlatego właśnie Polska uważa, że sprawcy wszystkich międzynarodowych zbrodni popełnionych na terytorium Ukrainy powinni być ścigani i osądzeni przez odpowiedni sąd. To jest sprawa wagi fundamentalnej. Każdy dzień tego konfliktu przynosi nam nowe informacje o możliwych zbrodniach wojennych na terytorium Ukrainy - powiedział Gerwel.

REKLAMA

"Polska wszczęła własne śledztwo"

Zwrócił przy tym uwagę, że Polska nie tylko popiera śledztwo prokuratora Międzynarodowego Trybunału Karnego, ale też wszczęła własne śledztwo i współpracuje zarówno z MTK, jak i państwami UE.

- Polska, jako jeden z członków założycieli Narodów Zjednoczonych, jest w pełni zobowiązana do wzmacniania rządów prawa i odpowiedzialności, aby ulepszyć globalne bezpieczeństwo - zakończył minister.

Czytaj także:

PAP/mg

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej