Bardzo trudne warunki turystyczne w górach. Uwaga na silny wiatr i śliskie szlaki
Warunki do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr są trudne. Silny i porywisty wiatr powoduje łamanie się gałęzi i drzew na górskich szlakach. Poruszanie się w takich warunkach jest bardzo utrudnione - ostrzega TPN. W Tatrach obowiązuje też drugi stopień zagrożenia lawinowego.
2023-01-15, 09:54
Podczas gdy o godzinie 8. w Zakopanem prędkość wiatru wiejącego z kierunków południowych osiągała 21 m/s (75,6 km/h), na Kasprowym Wierchu wiatromierze wskazywały porywy do 26 m/s (93,6 km/h). Wstrzymano kursowanie kolejki linowej.
Niestety prognozy na popołudnie nie są optymistyczne, bo według IMGW podmuchy w mieście mogą być jeszcze silniejsze. Do tego synoptycy nie wykluczają opadów deszczu lub deszczu ze śniegiem. IMGW przewiduje, że w Tatrach dosypie około 10 centymetrów śniegu. Temperatura wyniesie od trzech do 10 stopni Celsjusza. Może zawiać do 130 kilometrów na godzinę.
Niebezpiecznie w Bieszczadach
Trudne warunki turystyczne ze względu na silny wiatr panują także w Bieszczadach. Śnieg leży tylko w wyższych partiach gór i jest go niewiele. Ratowniczka Grupy Bieszczadzkiej GOPR Karolina Kiwior powiedziała, że w regionie jest całkowite zachmurzenie, a miejscami mgły i bardzo słaba widzialność.
- Turyści wchodzą na zamarzniętą taflę Morskiego Oka. TPN ostrzega: warstwa lodu jest cienka
- "Gdy Makary pogodny, cały styczeń chłodny"? Prognozy na pierwszy miesiąc nowego roku
Połoniny są jedynie przyprószone śniegiem na wysokości powyżej 900 metrów. - Na szlaku jest ślisko, trzeba uważać. Dobrze jest mieć założone na buty raczki, które wzmacniają stabilność - dodaje. Ważne, aby wcześnie wyjść w góry, aby zdążyć przez zmrokiem.
Ratownicy apelują, by - wychodząc w teren - zabrać ze sobą naładowany telefon z aplikacją RATUNEK. Bieszczadzki Park Narodowy informuje, że wszystkie odcinki szlaków są drożne, jednak zmienne warunki pogodowe wymagają odpowiedniego przygotowania. Zalesione odcinki szlaków są rozmokłe, błotniste i śliskie.
W Karkonoszach trudne warunki turystyczne
Trudne warunki do uprawiania turystyki pieszej panują także w Karkonoszach. W szczytowych partiach gór temperatura spadła w niedzielę do minus dwóch stopni Celsjusza, ale wiejący z południowego zachodu bardzo silny wiatr powoduje, że odczuwalna temperatura jest niższa. W porywach wiatr osiąga ponad 100 kilometrów na godzinę.
Zachmurzenie jest duże, a mgły ograniczają widoczność. W ciągu dnia prognozowane są opady śniegu. "Powyżej 1200 m n.p.m. miejscami zalega warstwa lodu, na niej kilkanaście centymetrów świeżego i przewianego śniegu - na szlakach bardzo ślisko" - ostrzegają ratownicy z Karkonoskiej Grup GOPR. Ponadto w Karkonoszach obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego.
REKLAMA
Posłuchaj
Ostrzeżenia IMGW
Żółty alert pierwszego stopnia IMGW wydał dla południowych powiatów kraju: raciborskiego, rybnickiego, wodzisławskiego, Jastrzębia-Zdroju, pszczyńskiego, bielskiego, cieszyńskiego, żywieckiego, suskiego, nowotarskiego, tatrzańskiego, nowosądeckiego, gorlickiego, jasielskiego, krośnieńskiego, sanockiego, leskiego, bieszczadzkiego.
Ostrzeżenie obowiązuje do godzin porannych w poniedziałek - poinformował IMGW. Alert pierwszego stopnia oznacza silny wiatr o średniej prędkości 55-70 km/h lub porywy wiatru dochodzące do 70-90 km/h.
Posłuchaj
ng//IAR//PAP
REKLAMA