Kryzys energetyczny na świecie. "Trudna sytuacja może być motorem rozwoju polskiej energetyki"

Obecny kryzys energetyczny może stać się kołem napędowym polskiej energetyki. Tak sytuację ocenili uczestnicy zorganizowanej przez Instytut Kościuszki dyskusji, która odbyła się w siedzibie Polskiego Radia, w studiu im. Władysława Szpilmana. - Nie możemy czekać, trzeba podejmować działania i wycofywać się choćby z drogiego węgla - mówił Michał Niewiadomski (dziennikarz, Energy Club).

2023-01-18, 16:47

Kryzys energetyczny na świecie. "Trudna sytuacja może być motorem rozwoju polskiej energetyki"
Rząd planuje zmiany w Polityce Energetycznej Polski do 2040 r. . Foto: Shutterstock.com/Stockr

Główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej Piotr Soroczyński podkreślił, że potrzebne są decyzje dotyczące między innymi tego, co ma być podstawowym źródłem energii. Dodał, że wyzwaniem będzie znalezienie takich źródeł energii, które będą akceptowalne w kontekście polityki klimatycznej.

- W najbliższym czasie musimy przygotować się na to, że będziemy coraz bardziej sprawdzani z tego, czy jesteśmy w szeroko rozumianym aspekcie eko. Może się okazać, że niebawem, mimo że energii będziemy mieli tyle, ile potrzebujemy, to będzie ona pochodziła ze źródeł nieakceptowalnych na przykład przez regulatora, albo konsumentów, odbiorców, którzy będą chcieli dóbr i usług produkowanych przyjaźnie dla środowiska - wyjaśnił Piotr Soroczyński.

Jak dodał, "między innymi dzisiejsza sytuacja kryzysowa pozwala nam szybciej dostosować się do tych wymagań. Szybciej niż jeszcze kilka lat temu".

Kryzys energetyczny na świecie. "Trzeba działać"

Michał Niewiadomski (Energy Club, dziennikarz) zwrócił z kolei uwagę na rosnące ceny energii oraz dużą dynamikę inflacji.

REKLAMA

- Nie możemy czekać, trzeba podejmować działania. Wycofywać się choćby z drogiego węgla i szukać możliwości ogrzewania domów, firm, innego rodzaju surowcami czy innego rodzaju technologiami. Upatrujemy w tej zmianie dużą szansę dla polskiej gospodarki, polskich przedsiębiorstw, ale też dla innowatorów, start-upów, na których rozwiązania czekamy, bo transformacja energetyczna musi się odbyć - podkreślił ekspert.

- Jeśli do tego jeszcze dołączymy jako koło zamachowe takie elementy jak start-upy, polskie przedsiębiorstwa to te transformacje jesteśmy w stanie nie tylko dobrze przejść, ale też wnieść wartość dodaną dla polskiej gospodarki - ocenił Niewiadomski.

"Energetyka przyszłości będzie zmilitaryzowana"

Prezes Warsaw Enterprise Institute Tomasz Wróblewski powiedział, że energetyka po kryzysie nie będzie tym, czym była dotychczas. Podkreślił, że energetyka przyszłości będzie w znacznie większym stopniu zmilitaryzowana, bo zależy od niej bezpieczeństwo państw.

Czytaj także:

Zobacz: Michał Niewiadomski (dziennikarz, Energy Club) dla portalu PolskieRadio24.pl

Zobacz: główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej Piotr Soroczyński dla portalu PolskieRadio24.pl

IAR

asp

kor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej