"Trzeba wykorzystywać wszystkie możliwości". Prezydent Duda wspiera budowę elektrowni atomowych
Andrzej Duda powiedział w Davos, że "wspiera działania rządu zmierzające do wybudowania w Polsce, w ramach umowy z USA, elektrowni atomowych". - Atom to nowoczesne, stabilne i bezpieczne źródło energii - podkreślił.
2023-01-18, 16:41
Prezydent podkreślił, że w Polsce energetyka w ogromnym stopniu oparta była na węglu kamiennym i brunatnym, a dzisiaj - jak mówił - wiemy doskonale, że konieczność zapewnienia dostaw energii pochodzącej ze źródeł nisko- lub wręcz bezemisyjnych, jeśli chodzi o CO2, jest koniecznością współczesnego świata i koniecznością przyszłości.
Szukanie możliwości
Mówił, że w przypadku Polski należy wykorzystywać wszystkie dostępne możliwości, tzn. korzystając z energii odnawialnej, budując farmy wiatrowe i słoneczne, budując także, gdzie to możliwe, elektrownie wodne.
- Ale przede wszystkim zapewniając nowoczesne, stabilne i bezpieczne źródło energii elektrycznej, jakim jest energia pochodząca ze źródeł nuklearnych, energia atomowa - podkreślił Andrzej Duda.
Zaznaczył, że energia nuklearna jest bezpiecznym źródłem energii i nie ma wątpliwości, że Polska nie jest w stanie korzystać wyłącznie z energii odnawialnej, nie korzystając z energii z atomu.
REKLAMA
- Wspieram z racji pełnionej funkcji działania rządu zmierzające do wybudowania w Polsce, na odpowiedzialność polskiego państwa, elektrowni atomowych, co będzie realizowane w ramach umowy zawartej ze Stanami Zjednoczonymi - podkreślił prezydent Duda.
Realizowanie inwestycji
Dodał, że cieszy się również z tego, że rząd w mądry sposób wspiera sektor prywatny w tym, aby również mógł realizować odrębne inwestycje w tym zakresie.
Oferty budowy elektrowni jądrowych w ramach programu polskiej energetyki jądrowej (PPEJ) złożyły amerykański Westinghouse, francuski EDF i koreański KHNP. Na początku listopada ub.r. Rada Ministrów przyjęła uchwałę, w której wskazała, że pierwsza elektrownia ma powstać w technologii AP1000 firmy Westinghouse. Wcześniej w Seulu spółki ZE PAK, PGE i koreański KHNP podpisały list intencyjny ws. opracowania planu budowy w Pątnowie elektrowni w oparciu o koreańską technologię. Według przedstawicieli rządu jest to projekt niezależny od PPEJ.
Pierwszy blok jądrowy ma powstać do 2033 roku. Zgodnie z programem polskiej energetyki jądrowej kolejne bloki miałyby powstawać co dwa lata do 2043 r. Miałyby one moc od 6 do 9 GWe.
REKLAMA
- Prezydent Duda dla CNBC: wyznacznikiem przyszłości Ukrainy jest stopień pomocy z Zachodu
- Forum w Davos. Prezydent: dominują pytania o to, kiedy zakończy się wojna i jak pomóc Ukrainie
- Premier Morawiecki: jeszcze nigdy Davos nie było tak blisko Kijowa
dz/PAP, IAR
kor
REKLAMA