Spotkanie ministrów obrony Polski i Niemiec. Wiceszef MSZ: jesteśmy gotowi do niestandardowych kroków
Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak powiedział, że ewentualne przekazanie Ukrainie czołgów Leopard zwiększy poziom bezpieczeństwa w całej Europie. Jak podkreślił, przy realnym wsparciu Władimirowi Putinowi nie uda się odbudować imperium zła.
2023-01-20, 12:04
Po godzinie 17, w amerykańskiej bazie w niemieckim Ramstein, wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak będzie rozmawiał z nowym ministrem obrony Niemiec Borisem Pistoriusem. Podczas spotkania zostanie poruszona między innymi kwestia przesłania czołgów na Ukrainę. W Ramstein rozpoczęła się o godzinie 10 narada grupy około 50 krajów dozbrajających Ukrainę.
Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński powiedział rano Informacyjnej Agencji Radiowej, że polski rząd, wraz z innymi krajami, stara się nakłonić Niemcy, by wyrazili zgodę na przekazanie czołgów Leopard przez Polskę i żeby sami również przekazali te pojazdy.
"Rząd gotowy podjąć niestandardowe kroki"
- Jeśli się nie uda, będziemy się zastanawiać wtedy, co robić dalej - powiedział wiceszef MSZ. Dodał, że polski rząd jest gotów "podjąć niestandardowe kroki".
- Ale na dzisiaj nie będziemy jeszcze o tym mówić dokładnie, bo mamy nadzieję, że przede wszystkim uda się doprowadzić do zmiany decyzji Niemiec na taką, jaka będzie najlepsza dla naszego bezpieczeństwa - wskazał wiceszef MSZ.
REKLAMA
Polska jest gotowa przekazać leopardy, ale Niemcy, które są producentem, nie chcą się na to zgodzić. W ostatnich dniach zarówno ze strony NATO, jak i Unii Europejskiej wywierana była presja na władze w Berlinie, by zmieniły zdanie. Ukraińskie władze informują, że najpilniejszą potrzebą armii jest teraz około 200 czołgów, 600 pojazdów opancerzonych oraz haubice.
>>> INWAZJA ROSJI NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<
Trwa spotkanie Grupy Ramstein
W piątek w amerykańskiej bazie w Ramstein, pod przewodnictwem sekretarza obrony USA, odbywa się kolejne spotkanie grupy kontaktowej ds. wsparcia obronnego Ukrainy (Ukraine Defense Contact Group) w gronie 50 państw. Osią sporu wśród krajów Zachodu jest kwestia dostarczanie Ukrainie czołgów bojowych, których oczekuje Kijów.
REKLAMA
- Wiceminister obrony w Polskim Radiu. Polska dostarczyła Ukrainie 240 czołgów T-72. Koalicja międzynarodowa może teraz stworzyć dwie brygady czołgów dla Ukrainy
- Podczas szczytu Trójkąta Lubelskiego prezydent Andrzej Duda zadeklarował wsparcie Ukrainy czołgami Leopard, ale w koalicji z innymi krajami
- Premier: polski rząd jako pierwszy zaoferował Ukrainie przekazanie czołgów Leopard 2
Jak wskazuje AP, szersze wahania co do wysłania czołgów na Ukrainę zachwiały koalicją, ponieważ Niemcy stoją w obliczu rosnącej presji, by dostarczyć czołgi Leopard 2 do Kijowa lub przynajmniej utorować drogę innym krajom – takim jak Polska – do dostarczenia niemieckich Leopardów z ich własnych zapasów.
Wielka Brytania ogłosiła w zeszłym tygodniu, że wyśle czołgi Challenger 2 i stwierdziła, że jest to naturalny postęp w pomocy wojskowej dla Ukraina.
Nowy minister obrony Niemiec, Boris Pistorius odnosząc się do czołgów, powiedział telewizji ARD: "Jestem prawie pewien, że podejmiemy decyzję w tej sprawie w najbliższych dniach, ale nie mogę jeszcze dzisiaj powiedzieć, jak to będzie wyglądać".
REKLAMA
- Sołedar i Bachmut. Ukraiński pułkownik Serhij Hrabskij obnaża myślenie Moskwy i wyjaśnia cele bohaterskiej obrony
- Dlaczego Rosjanie atakują pod Sołedarem i Bachmutem? Analityk z Kijowa wyjaśnia, co jest stawką zaciekłych walk
- Sołedar i Bachmut. Jak ich zdobycie lub obrona wpływają na linię frontu? Eksperci mają jedną dobrą wiadomość
***
PAP/IAR/in./
REKLAMA