"Zwiększamy szanse na głosowanie dla setek tysięcy osób". Premier o zmianach w Kodeksie wyborczym
Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że "projekt zmian w Kodeksie wyborczym idzie w kierunku zwiększenia szans na wzięcie udziału w wyborach dla setek tysięcy, jeśli nie milionów ludzi". Szef rządu dodał, że pozytywnie ocenia też zmiany zmierzające do jak najszerszej transparentności wyborów.
2023-01-26, 10:54
Premier na czwartkowym briefingu był pytany o projekt zmian w Kodeksie wyborczym autorstwa posłów PiS, który zakłada m.in. zwiększenie dostępu do lokali wyborczych dla mieszkańców małych miejscowości, bezpłatne przewozy dla wyborców w gminach bez publicznego transportu, a także zmiany związane ze sposobem procedury ustalania wyników głosowania przez członków obwodowych komisji.
"Oceniam go bardzo dobrze"
Szef rządu podkreślił, że projekt zmian w Kodeksie wyborczym "idzie w kierunku zwiększenia szans na wzięcie udziału w wyborach dla setek tysięcy, jeśli nie milionów ludzi". - Oceniam go bardzo dobrze - dodał.
Premier wyraził też poparcie dla zmian, które idą w kierunku transparentności. - Jestem zwolennikiem jak najszerszej transparentności wyborów, aby żaden głos nie był zmarnowany i każdy głos był uczciwie przeliczony - podkreślił.
REKLAMA
- Bochenek o nowelizacji kodeksu wyborczego: zwiększy transparentność liczenia głosów
- Trwa posiedzenie Sejmu. Posłowie pracują nad Kodeksem wyborczym i nowelizacją ustawy o SN [TRANSMISJA]
- Co czeka Polaków, jeżeli opozycja przejmie władzę? Ekonomiczny ekspert PO ujawnia
Projekt posłów PiS
Posłowie PiS projekt zmian w Kodeksie wyborczym zaproponowali w grudniu. Według projektodawców nowe rozwiązania mają wpłynąć na zwiększenie frekwencji w wyborach przeprowadzanych na terytorium RP. Zdaniem opozycji rozwiązania zawarte w projekcie mogą sprzyjać manipulacjom i gmatwać procedurę wyborczą.
Nad projektami tej oraz dwóch innych nowelizacji Kodeksu wyborczego pracuje obecnie Sejm. W czwartek rano izba zajęła się sprawozdaniem Komisji Nadzwyczajnej ds. zmian w kodyfikacjach w sprawie tych projektów.
Pozostałe dwie propozycje nowelizacji Kodeksu wyborczego przedstawił rząd. Jeden z nich zakłada, że obywatele Wielkiej Brytanii zamieszkujący w Polsce zachowają te same prawa wyborcze, co przed brexitem. Drugi przewiduje utworzenie Centralnego Rejestru Wyborców, który ma gromadzić dane o wyborcach oraz posiadaniu bądź nieposiadaniu przez nich prawa wybierania.
REKLAMA
71. POSIEDZENIE SEJMU: DZIEŃ DRUGI [TRANSMISJA]
PAP/jb
REKLAMA