Estonia przekaże Ukrainie amunicję kasetową. "Wykorzystanie jej do powstrzymywania wroga jest uzasadnione"
Podjęliśmy decyzję o przekazaniu Ukrainie artyleryjskiej amunicji kasetowej kalibru 155 mm. Nie widzę problemu w dostarczaniu tej broni Kijowowi, ponieważ pociski kasetowe są obecnie używane zarówno przez Ukrainę, jak też Rosję - oznajmił w czwartek minister obrony Estonii Hanno Pevkur, cytowany przez portal ERR.
2023-01-27, 11:44
Estońska armia dysponuje amunicją kasetową wyprodukowaną w Niemczech w latach 90. XX wieku. Ewentualne dostarczenie tego uzbrojenia Ukrainie wymagałoby zgody władz w Berlinie, co może być trudne, ponieważ Niemcy, w odróżnieniu od Estonii, są państwem-stroną Konwencji o zakazie użycia amunicji kasetowej, przyjętej w 2008 roku. Umowy tej nie podpisały Ukraina, Rosja, a także m.in. USA, Chiny oraz Izrael - powiadomił ERR.
"Używanie takich pocisków i bomb w gęsto zaludnionych miejscach jest zabronione, ale właśnie to robili już podczas wojny Rosjanie, na przykład w Charkowie. Wykorzystanie takiej amunicji do powstrzymywania sił wroga w otwartym terenie może być jednak uzasadnione, ponieważ siły zbrojne są legalnymi celami uderzeń przy pomocy amunicji kasetowej" - wyjaśnił Rene Vark, pracownik naukowy Uniwersytetu w Tartu.
Ukraina otrzyma amunicję kasetową?
W listopadzie 2022 roku Turcja zaczęła przekazywać Ukrainie pociski kasetowe wyprodukowane w czasach zimnej wojny. Kijów zawarł porozumienie z Ankarą po wcześniejszych nieudanych próbach uzyskania takiej amunicji ze Stanów Zjednoczonych - powiadomił 10 stycznia amerykański magazyn "Foreign Policy". Dzień później te doniesienia zdementował ambasador Ukrainy w Turcji Wasyl Bodnar.
REKLAMA
Jak informował "Foreign Policy", prośby Kijowa adresowane do Waszyngtonu nie spotkały się z pozytywną odpowiedzią, bowiem amerykańskie prawo nie zezwala na eksport amunicji kasetowej. Ewentualna zgoda na jej sprzedaż wiązałaby się też dla USA z dużym ryzykiem politycznym, ponieważ pociski kasetowe uznawane są za szczególnie niebezpieczne dla ludności cywilnej.
- Rosja zaostrza kampanię dezinformacyjną. To wstęp do militarnej ofensywy? "Wypuszczają trujące gazy"
- Była minister obrony Niemiec zabroniła kontroli w Bundeswehrze? Zaskakujące doniesienia mediów
ng/PAP
REKLAMA