"Nasz system energetyczny potrzebuje nowych, czystych mocy". Jakub Wiech o ustawie wiatrakowej
- Zgadam się, że trzeba przyjąć pewne standardy budowy tych urządzeń, tak by stanowiły negatywnego zagrożenia zdrowia dla ludności (…) najlepsza opcją byłoby scedowanie uprawnień na samorządy, przyjmując bardzo liberalną, centralną legislację, jeśli chodzi o zakres terytorialny czy możliwość powstawania takich urządzeń - mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Wiech (eneregtyka24.com).
2023-01-29, 14:35
Połączone sejmowe komisje: do spraw energii, klimatu i aktywów państwowych oraz samorządu terytorialnego i polityki regionalnej zakończyły rozpatrywanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Liberalizuje on między innymi procedury budowania nowych instalacji wiatrowych. Chodzi o zasadę 10H, określającą minimalną odległość elektrowni wiatrowych od zabudowań.
Podczas posiedzenia komisji przyjęto poprawkę szefa komisji do spraw energii Marka Suskiego z Prawa i Sprawiedliwości, by minimalna odległość turbiny wiatrowej od budynku mieszkalnego wynosiła 700 metrów, a nie, jak proponowano w rządowym projekcie - 500 metrów. Limit ten nie dotyczy budynków gospodarczych i rolniczych.
"Zmiana na 700 m nie rozwiązuje problemu"
Jakub Wiech komentował prace nad nowelizacją prawa. - Ustawę oceniam jako istotną, ale w tym negatywnym znaczeniu, faktycznie przez podniesienie o 200 m odległości budowy wiatraka istotnie ogranicza możliwość oddawania mocy wiatrakowych do systemu (…). To lekkie poluzowanie założeń ustawy z 2016 r. o inwestycjach w energetyce wiatrowej, która blokowała rozwój Tej technologii w Polsce, ta strategia jest poniekąd przedłużana. Zmiana na 700 m nie rozwiązuje problemu i myślę, że może być potraktowana pod dużym znakiem zapytania, jeśli chodzi o Komisję Europejską - zauważył ekspert.
- Mamy do dyspozycji znacznie mniejszy areał, jeśli chodzi o możliwości budowy elektrowni wiatrowych w Polsce, a my tych wiatraków potrzebujemy nie tylko z racji konieczności wypełniania kamieni milowych dla potrzeb uzyskania środków z KPO, ale dla naszego systemu elektroenergetycznego, który potrzebuje nowych, czystych mocy - mamy ich deficyt, co może być zagrożeniem w pewnej perspektywie, ale potrzebujemy czystych źródeł energii by obniżać poziom emisji naszej energetyki, co ma z kolei znaczenie dla systemu handlu emisjami, który ciąży na spółkach energetycznych w Polsce - zwracał uwagę.
REKLAMA
Posłuchaj
Zmiany w ustawie o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych są jednym z 37 kamieni milowych, które nasz kraj musi zrealizować, aby Komisja Europejska odblokowała środki na wypłatę z Krajowego Planu Odbudowy.
Więcej w zapisie audycji.
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzący: Tadeusz Płużański
REKLAMA
Gość: Jakub Wiech
Data emisji: 29.01.2023
Godzina emisji: 13.06
PR24/ka
REKLAMA
Polecane
REKLAMA