UE chce ingerować w polską przyrodę? Sałek: to koncepcja nowego zielonego ładu

Doradca prezydenta Paweł Sałek przestrzega przed unijnymi regulacjami dotyczącymi przywrócenia walorów przyrodniczych tam, gdzie one zaniknęły (Nature Restoration Law). Gość Polskiego Radia 24 powiedział, że propozycja nowych przepisów sprowadza się do koncepcji nowego zielonego ładu.

2023-01-31, 10:48

UE chce ingerować w polską przyrodę? Sałek: to koncepcja nowego zielonego ładu
Doradca prezydenta Paweł Sałek przestrzega przed unijnymi regulacjami dotyczącymi przywrócenia walorów przyrodniczych tam, gdzie one zaniknęły. Foto: PAP/Wojtek Jargiło

Prezydencki doradca zwrócił uwagę, że doszło do sytuacji, w której państwa o zniszczonych zasobach przyrodniczych chcą narzucić sposób gospodarowania tymi zasobami krajom, które o przyrodę dbają.

- Z racji tego, że my mamy te zasoby przyrodnicze - czy mówimy o grzybach, roślinach czy zwierzętach - mamy taką okoliczność, że będziemy mieć narzucane normy, które mają doprowadzić do tego, żebyśmy lepiej chronili przyrodę. A u nas wszystkie gatunki roślin, grzybów i zwierząt w Polsce są zachowane. A tam na Zachodzie, gdzie są utracone wskutek intensywnej gospodarki człowieka, to właśnie tam powinny być przywrócone. Problem jest taki, że w obszarze zarządzania ochroną przyrody decydujący głos będzie miał aparat urzędniczy - mówi Paweł Sałek.

Nowe unijne regulacje

Regulacje dotyczące przywrócenia walorów przyrodniczych są elementem unijnej Strategii Bioróżnorodności.

Gość Polskiego Radia powiedział, że przygotowywana przez Parlament Europejski reforma traktatów regulujących działanie Wspólnoty przewiduje włączenie obszarów leśnych państw członkowskich do terenów zarządzanych na mocy przepisów unijnych. Prezydencki doradca przestrzegł, że w przypadku przyjęcia takiego traktatu jedna trzecia terytorium naszego kraju byłaby zarządzana z Brukseli.

REKLAMA

Posłuchaj

Sałek o zagrożeniach dla przyrody w Polsce (IAR) 0:32
+
Dodaj do playlisty

***

Paweł Sałek podkreślił również, że unijne władze przez zmianę przepisów dążą do pozbawienia państw członkowskich swobody w wyborze ogólnej struktury zaopatrzenia w energię.

Czytaj także:

Paweł Sałek w PR24:

IAR/as

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej