Planica 2023: Peter Prevc groźnie upadł na treningu. FIS wprowadzi "pasy bezpieczeństwa"?

2023-03-02, 10:38

Planica 2023: Peter Prevc groźnie upadł na treningu. FIS wprowadzi "pasy bezpieczeństwa"?
Peter Prevc opuścił skocznię na noszach i udał się do szpitala na badania . Foto: Forum/Reuters/BORUT ZIVULOVIC

Podczas drugiej serii treningowej przed konkursami na dużej skoczni podczas mistrzostw świata w Planicy bardzo groźnie wyglądający upadek zaliczył Słoweniec Peter Prevc. Organizatorzy poinformowali, że skoczek trafił do szpitala na dokładne badania. FIS z kolei rozważa specjalne zabezpieczenia dla skoczków.

Relacje z Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym Planica 2023 na antenach Polskiego Radia oraz na stronach portalu PolskieRadio24.pl. W Planicy jest nasz wysłannik Andrzej Grabowski.

Środa była dniem treningów przed czwartkowymi kwalifikacjami do konkursu na dużej skoczni w Planicy. O medale najlepsi skoczkowie powalczą w piątek, a dzień później rozegrany zostanie konkurs drużynowy.

Prevc musiał walczyć o miejsce w składzie

Choć Peter Prevc jest zdecydowanie najbardziej utytułowanym słoweńskim skoczkiem, obecnie nie ma pewnego miejsca w składzie drużyny. 30-latek nie znalazł się choćby w gronie wybrańców trenera Roberta Hrgoty na konkurs na skoczni normalnej.

Zdobywca Pucharu Świata z sezonu 2015/2016 musiał więc udowodnić swoją formę na treningach. Niestety, podczas drugiej ze środowych sesji doświadczony skoczek zanotował fatalnie wyglądający upadek.

Tuż po wyjściu z progu doświadczonemu skoczkowi wypięła się prawa narta. Mistrz świata w lotach (2016) stracił równowagę w powietrzu i z impetem spadł na bulę Bloudkovej Velikanki.

Groźny upadek i pozytywne wieści

30-latek opuścił zeskok na noszach, ale był przytomny. Pomachał nawet do nielicznych kibiców obserwujących treningi. Organizatorzy poinformowali, że Peter Prevc został zabrany do szpitala na badania.

"Wszystko wydaje się być w porządku" - napisano na oficjalnym koncie Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS). W komunikacie zapewniono, że informacje o stanie zdrowia skoczka będą na bieżąco aktualizowane.

Eksperci komentują upadek Prevca, FIS wprowadzi zmiany?

Johan Remen Evensen, ekspert norweskiego NRK i również były skoczek uważa, że upadek Prevca go przeraził. Norweg uważa, że należy wprowadzić dodatkowe zabezpieczenia, by nie dochodziło już do takich sytuacji. - Pasek bezpieczeństwa nic nie waży, a jego założenie zajmuje dodatkowe 2,5 sek. To najtańsze ubezpieczenie, jakie może mieć sportowiec - przekonuje.

Pasek jest rodzajem opaski, którą można przymocować do wiązania, by wyłapać błąd i uniknąć sytuacji, w której pojawiają się problemy z wiązaniem. Takie najprawdopodobniej miał właśnie Prevc.

- Od kilku miesięcy rozważamy taką opcję. Pas bezpieczeństwa to element, który należy uznać za obowiązkowy - stwierdził Sandro Pertille, szef FIS.

Program skoków narciarskich na MŚ Planica 2023:

Środa, 22 lutego
16.30 - kwalifikacje kobiet na skoczni normalnej

Czwartek, 23 lutego
17.00 - konkurs indywidualny kobiet na skoczni normalnej

Piątek, 24 lutego
17.45 - kwalifikacje mężczyzn na skoczni normalnej

Sobota, 25 lutego
12.15 - konkurs drużynowy kobiet na skoczni normalnej
17.00 - konkurs indywidualny mężczyzn na skoczni normalnej

Niedziela, 26 lutego
17.00 - konkurs drużyn mieszanych na skoczni normalnej

Wtorek, 28 lutego
18.30 - kwalifikacje kobiet na skoczni dużej

Środa, 1 marca
17.30 - konkurs indywidualny kobiet na skoczni dużej

Czwartek, 2 marca
17.30 - kwalifikacje mężczyzn na skoczni dużej

Piątek, 3 marca
17.30 - konkurs indywidualny mężczyzn na skoczni dużej

Sobota, 4 marca
16.30 - konkurs drużynowy mężczyzn na skoczni dużej

Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym Planica 2023

"Kamiland" - centrum mistrza Kamila Stocha:

>>> Więcej o Polakach w PŚ w skokach narciarskich w sezonie 2022/2023 <<< 

/empe

Polecane

Wróć do strony głównej