W Brukseli powstała nieformalna ambasada demokratycznej Białorusi. "To element uznania dla oporu społeczeństwa"
W Brukseli powstała nieformalna ambasada demokratycznej Białorusi. Na jej otwarcie w samym centrum belgijskiej stolicy przyleciała była kandydatka na prezydenta Białorusi Swiatłana Cichanouska.
2023-03-02, 08:51
Opozycjonistka w rozmowie z Polskim Radiem podkreśliła, że dzięki temu przedstawicielstwu możliwe będzie tworzenie sieci powiązań demokratycznej Białorusi z Europą. - Będziemy mogli organizować więcej spotkań na naszym terenie z dyplomatami, politykami, organizować białoruskie inicjatywy. To będzie miejsce, gdzie będą się rodzić nowe idee, gdzie będzie burza mózgów, by znaleźć sposób, jak uwolnić nasz ukochany kraj z rąk uzurpatora. Więc to jest ważny, pierwszy krok. Przed nami jeszcze długa droga, ale pokonamy trudności - powiedziała Swiatłana Cichanouska.
Przez prawie dwa lata grupa europosłów, w tym także Polacy, zabiegała o stworzenie takiego miejsca w Parlamencie Europejskim, ale opór części deputowanych to uniemożliwił. W końcu rząd Flandrii zdecydował się przekazać siedzibę przedstawicielstwu białoruskiej opozycji. - Stanowi ona reprezentacje narodu, którą wspieramy - powiedziała Polskiemu Radiu europoseł Anna Fotyga z PiS.
"Element uznania międzynarodowej społeczności dla akcji oporu społeczeństwa białoruskiego"
- Tak jak kiedyś Solidarność dostała w stanie wojennym od belgijskich związków zawodowych miejsce, w którym mogła prowadzić właściwą akcję oporu przeciwko reżimowi Jaruzelskiego, tak jest teraz z opozycją białoruską. Bardzo się cieszę. To stanowi też element uznania międzynarodowej społeczności dla bardzo skoordynowanej akcji oporu społeczeństwa białoruskiego - podkreśliła była szefowa polskiej dyplomacji.
Posłuchaj
Andrzej Halicki z PO powiedział Polskiemu Radiu, że Białorusinom należy się pełne wsparcie, bo - tak jak inne narody - mają oni pełne prawo do samostanowienia. Dodał, że Zachód powinien być konsekwentny i zjednoczony w pomocy. - Bo oni sami bez nas nie dadzą sobie rady, pozostaną w innej sferze wpływów na długie dekady. Myśmy to samo przeżywali i mieliśmy tę pomocną dłoń. Dziś naszym obowiązkiem jest tę dłoń podać Białorusinom, Ukraińcom, Mołdawianom i wszystkim tym, którzy pragną wolności, ale też bezpiecznego, dynamicznego rozwoju - powiedział Andrzej Halicki.
REKLAMA
Misją Demokratycznej Białorusi w Brukseli będzie kierował Uładzimir Astapenka, w przeszłości ambasador w kilku krajach, a od 2020 roku działający razem z białoruską demokratyczną opozycją.
Czytaj też:
- Sankcje UE wobec Białorusi? Rzońca: w polityce UE brakuje jednoznaczności
- Prezes Fundacji Młode Kresy Mirosław Kapcewicz o prześladowaniu Polaków na Białorusi
- Szef białoruskiej partyzantki: Łukaszenko sprzedał nasz kraj Putinowi
dn/IAR
REKLAMA