"Dwuetapowy proces nie jest głównym zmartwieniem". John Kirby odpowiada Polskiemu Radiu na pytanie o rozszerzenie NATO

Biały Dom oświadczył, że jest sprawą wtórną czy Szwecja i Finlandia wejdą do NATO razem czy osobno. Odpowiadając na pytanie Polskiego Radia koordynator komunikacji strategicznej Białego Domu John Kirby powiedział, że najważniejsze jest, by oba kraje znalazły się w Sojuszu.

2023-03-03, 05:51

"Dwuetapowy proces nie jest głównym zmartwieniem". John Kirby odpowiada Polskiemu Radiu na pytanie o rozszerzenie NATO
John Kirby, odpowiadając na pytanie Polskiego Radia, przyznał, że dla USA ważne jest, by Szwecja i Finlandia znalałzy się w NATO, mniej istotne jest, czy wejdą do Sojuszu razem, czy osobno. Foto: PAP/EPA/SHAWN THEW / POOL

Podczas briefingu w Białym Domu korespondent Polskiego Radia Marek Wałkuski zapytał Johna Kirby’ego czy wobec braku gotowości Turcji do zaakceptowania członkostwa w NATO Szwecji, prezydent Joe Biden poparłby przyjęcie do sojuszu w pierwszej kolejności Finlandii.

- Prezydent jest przekonany, że oba kraje zasługują na członkostwo w NATO i znajdą się w Sojuszu. A co do pytania o choreografię, to dla nas ważne jest, by oba kraje wstąpiły do NATO, a dwuetapowy proces, który miałby do tego prowadzić, nie jest naszym głównym zmartwieniem - dopowiedział John Kirby.

Koordynator komunikacji strategicznej Białego Domu wyraził zadowolenie, że Węgry i Turcja prowadzą dyskusje ze Szwecją i Finlandią na temat ratyfikacji protokołów akcesyjnych. John Kirby powiedział, że Szwecja i Finlandia dysponują nowoczesnymi armiami i ich obecność w NATO będzie wzmocnieniem Sojuszu.

Premier Finlandii: linii NATO Rosja nie przekroczy

Zagrożenie ze strony Rosji i gwarancje bezpieczeństwa to powody, dla których rząd Finlansii zdecydował się wnioskować o członkostwo w Sojuszu - mówiła premier Finlandii Saana Marin. Na wspólnej konferencji prasowej w Helsinkach sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zapewniał z kolei, że rozszerzenie Paktu o Finlandię i Szwecję to priorytet.

REKLAMA

Z 30 krajów członkowskich dokumentów akcesyjnych nie ratyfikowały tylko dwa - Węgry, które mają to zrobić w kwietniu i Turcja, która nie wyznaczyła terminu. Ankara sprzeciwia się przyjęciu przede wszystkim Szwecji oskarżając ją o brak współpracy przy ekstradycji Kurdów, których określa mianem terrorystów.


Posłuchaj

Biały Dom oświadczył, że jest sprawą wtórną czy Szwecja i Finlandia wejdą do NATO razem czy osobno. Odpowiadając na pytanie Polskiego Radia koordynator komunikacji strategicznej Białego Domu John Kirby powiedział, że najważniejsze jest, by oba kraje znalazły się w Sojuszu - relacja Marka Wałkuskiego (IAR) 0:47
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

IAR/ mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej