Zwroty z PIT osiągną rekordowy poziom. Resort finansów podał najnowsze szacunki

2023-03-06, 13:23

Zwroty z PIT osiągną rekordowy poziom. Resort finansów podał najnowsze szacunki
Według marcowych danych NBP inflacja bazowa zaczyna spadać liczona rok do roku.Foto: Shutterstock/PerlaStudio

- Szacujemy, że w tym roku zwrot podatku otrzyma nie mniej niż 15 milionów podatników, którym administracja skarbowa zwróci łącznie ponad 17,5 mld złotych - przekazała minister finansów Magdalena Rzeczkowska. Do tej pory administracja skarbowa dokonała zwrotu ponad 2 mld zł - dodała.

- Szacujemy, że w tym roku zwrot podatku otrzyma nie mniej niż 15 milionów podatników (...) Administracja skarbowa zwróci im łącznie ponad 17,5 miliarda złotych - powiedziała minister finansów Magdalena Rzeczkowa poczas konferencji "Stabilne finanse publiczne w niestabilnych czasach".

Ponad 2 mld zł już zwrócone

Zauważyła, że w zeszłym roku kwota zwrotów wyniosła 10,5 mld zł. Poinformowała, że zwrot podatku można uzyskać w ciągu 10 dni, a do tej pory administracja skarbowa dokonała zwrotu ponad 2 mld zł.

Minister wskazała również, że dzięki uszczelnieniu systemu podatkowego i reformie administracji skarbowej wpływy podatkowe w relacji do PKB wzrosły z 19,9 proc. w 2015 r. do 23,6 proc. w 2021 r.

- Konsekwentnie ograniczamy szarą strefę, konsekwentnie uszczelniamy system podatkowy. Ale z drugiej strony w Ministerstwie Finansów dbamy też o to, żeby obniżać podatki - powiedziała.

Podkreśliła, że dzięki zapewnieniu zwiększonych dochodów budżetowych możliwe było obniżenie podatków, m.in. obniżka PIT do 12 proc., podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł i zwiększenie pierwszego progu podatkowego do 120 tys. zł. Zwróciła także uwagę na matrycę VAT-owską, tarcze antyinflacyjne oraz obniżkę CIT dla małych przedsiębiorców.

Decyzje RPP ws. stóp procentowych

Jest za wcześnie, aby mówić o obniżkach stóp procentowych w Polsce - oceniła szefowa resortu finansów Magdalena Rzeczkowska. Zdaniem Rzeczkowskiej, wzrost PKB Polski w 2023 r. może wynieś ok. 1 proc.

- To jest decyzja RPP, poza kompetencją ministra finansów. Ja mogę tylko powiedzieć, że słusznymi były decyzje o podniesieniu i utrzymaniu stóp proc. na tym poziomie, na jakim one w tej chwili są, dlatego, że uniknęliśmy tzw. 'twardego lądowania'. Gospodarka zwalnia, ale nie mamy recesji. Będziemy się rozwijać, ten wzrost gospodarczy w tym roku będzie - powiedziała dziennikarzom Rzeczkowska.

Poczekajmy spokojnie na to jak będą wyglądały te rzeczywiste cyfry, jeśli chodzi o spadek inflacji. Za wcześnie, moim zdaniem, mówić o spadku stóp procentowych, ważne jest to, żeby ten wzrost gospodarczy na poziomie takim, jakim szacujemy, ok. 1 proc. w tym roku, utrzymać. Ja wierzę w polską gospodarkę, już nie raz nas polscy przedsiębiorcy zaskoczyli, polska gospodarka ma silne fundamenty, może nawet zobaczymy silniejszy wzrost w tym roku - dodała.

Czytaj także:

PAP/IAR/PAP Biznes/PR24.pl/mk

Polecane

Wróć do strony głównej