Zaporoska Elektrownia Jądrowa. Okupanci stworzyli listy urządzeń, które "muszą zostać zdemontowane"
W Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej Rosjanie opracowują możliwe scenariusze wycofania i oznaczają urządzenia, które można wywieźć z ukraińskiego zakładu. Poinformowało o tym na swojej stronie internetowej Narodowe Przedsiębiorstwo Energetyki Jądrowej "Energoatom".
2023-03-06, 19:38
W raporcie podano, że Centrum Szkoleniowe jest unikalnym obiektem, w którym inżynierowie jądrowi z wielu krajów świata na pełnowymiarowych modelach urządzeń i obiektów zdobyli praktyczne umiejętności niezbędne do ich obsługi i naprawy w elektrowniach jądrowych. Powstało ono przede wszystkim na koszt Energoatomu (500 mln hrywien) i Unii Europejskiej (prawie 13 mln euro).
Zaporoże: w elektrowni jądrowej stacjonują Rosjanie
Rosjanie zajęli elektrownię Zaporoże na początku marca ubiegłego roku. Wokół obiektu i na terenie zakładu wielokrotnie dochodziło do walk pomiędzy żołnierzami obu stron konfliktu. Sytuacja w elektrowni zaniepokoiła Międzynarodową Agencję Energii Atomowej, która chce utworzyć wokół Zaporoża strefę zdemilitaryzowaną. Na razie jednak negocjacje nie przyniosły rezultatu.
Od września ubiegłego roku pracę elektrowni nadzoruje grupa międzynarodowych ekspertów. Na początku marca, z miesięcznym opóźnieniem, do Zaporoża dotarła szósta ekipa obserwatorów. W ich ocenienie bezpieczeństwo jądrowe w elektrowni jest niepewne.
REKLAMA
Zaporoska Elektrownia Jądrowa to największa elektrownia jądrowa w Europie. Dysponuje sześcioma reaktorami o mocy 950 MW każdy.
- Andrzej Duda wspomina ostrzał elektrowni atomowej. "Wołodymyr Zełenski zadzwonił w środku nocy, to była trudna chwila"
- Okupacja Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Szef Enerhoatomu ostrzega: możemy ją całkowicie utracić
- "Wzywamy MAEA do wstrzymania współpracy z Rosją". Stanowczy apel Ukrainy
IAR/PAP/mg
REKLAMA