Stopy procentowe bez zmian. W perspektywie spadek kosztu pieniądza
Rada Polityki Pieniężnej na zakończonym w środę posiedzeniu nie zmieniła stóp procentowych. Główna stopa NBP, referencyjna, nadal pozostała na poziomie 6,75 proc., stopa lombardowa utrzymana została na poziomie 7,25 proc., a stopa depozytowa nadal wynosi 6,25 proc. Stopa redyskontowa weksli to nadal 6,8 proc. a stopa dyskontowa weksli to 6,85 proc. Wcześniej, w ostatnim cyklu podwyżek, Rada podnosiła stopy procentowe 11 razy.
2023-03-08, 15:55
- Jest jeszcze za wcześnie na obniżki stóp procentowych - powiedział prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński. Dodał, że pod koniec 2023 roku inflacja zejdzie do poziomu jednocyfrowego.
Szef NBP powiedział, że inflacja na świecie wchodzi już w trend spadkowy, ale - jak zaznaczył - "dopiero w 2025 roku zejdziemy do poziomu dobrego".
Posłuchaj
Przypomniał, że inflacja światowa w 2020 roku wynosiła 3 proc., natomiast w 2022 roku była trzy razy wyższa. Podkreślił też, że wszystkie banki centralne podjęły dobre działania, ale ich efekty będą rozłożone w czasie.
REKLAMA
- Najbliższa przyszłość to dalsze aplikowanie tej bolesnej kuracji - wskazał, zaznaczając, że obecnie jest jeszcze za wcześnie na obniżki stóp procentowych.
- Chciałbym głęboko, żeby to był koniec tego roku, ale zaczniemy to robić we właściwym momencie, jak uznamy, że to jest racjonalne - powiedział prezes banku centralnego.
Profesor Adam Glapiński dodał, że pod koniec tego roku inflacja zejdzie do poziomu jednocyfrowego.
Zdaniem prezesa NBP należy zaufać bankom centralnym, bo one reagują w zakresie inflacji adekwatnie, nie popełniły błędów, ale trzeba po prostu poczekać na efekty tych działań. Przyznał natomiast, że cały świat pomylił się mocno odnośnie do wpływu pandemii na inflacje, bo przewidywania były takie, że ona aż tak nie urośnie.
REKLAMA
Posłuchaj
Inflacja - jak powiedział - wzrosła jednak do wyższego poziomu niż prognozowany i jest też bardziej długotrwała. Wskazał, że na inflację wpłynęły także bardzo mocno szoki energetyczne spowodowane wywołaniem przez Rosję wojny na Ukrainie.
Poprawa nastrojów
W opinii eksperta ekonomicznego Konfederacji Lewiatan Mariusza Zielonki wskaźniki ekonomiczne przemawiają od dłuższego czasu za pozostawieniem stóp procentowych bez zmian.
Jak stwierdził ekspert, do ogólnego spowolnienia gospodarczego doszedł również czynnik nieznacznej poprawy nastrojów wśród firm i obywateli. Wskazał, że oczekiwania obywateli co do przyszłej inflacji są najniższe od maja 2018 r., co oznacza, że spodziewają się zmniejszenia tempa wzrostu cen. Zdaniem Zielonki, nastąpi to prawdopodobnie już w marcu, co będzie dodatkowym sygnałem, że "idziemy ku lepszemu".
REKLAMA
-Chociaż nadal powodów do większego zadowolenia nie mamy. Wydaje się też, że Polki i Polacy przyzwyczaili się już do dużo wyższych kosztów życia – powiedział ekspert.
Zgodnie ze scenariuszem bazowym Konfederacji Lewiatan, drobnej obniżki stóp procentowych można spodziewać się we wrześniu. Zaskoczenie - w opinii Zielonki - może przynieść najnowsza projekcja inflacji NBP, na podstawie którego RPP powinna się kierować przy wyznaczaniu poziomu stóp procentowych.
Różnice się zacierają
Jak zauważył Sebastian Sajnóg z PIE, stopy w Polsce są wyższe niż w największych bankach centralnych, "jednak różnice powoli zacierają się".
- W strefie euro główna stopa procentowa wynosi 3,0 proc., a prognozy wskazują na kolejne podwyżki o przynajmniej 50 pkt bazowych. W Stanach Zjednoczonych to 4,75 proc. - zaznaczył Sajnóg.
REKLAMA
- Formalnie RPP nie zakończyła cyklu podwyżek stóp procentowych - zauważył analityk. Dodał, że dalsze decyzje uzależnia ona od napływających danych oraz skutków dotychczasowego wzrostu stóp.
- Członkowie RPP liczą na wyraźny spadek inflacji w najbliższych miesiącach - podkreślił.
Jak dodał, w opinii większości analityków tak długa pauza oznacza zakończenie cyklu, a kolejnym ruchem będzie obniżka stóp.
- Taka decyzja prognozowana jest na koniec bieżącego roku - wskazał. Zastrzegł, że ryzykiem dla takiego scenariusza jest wzrost cen energii i pozostałych surowców.
PolskieRadio24.pl/ IAR/ NBP/ Augustyniak/mib
REKLAMA