Nawet 18 mld zł zwrotów z podatku dochodowego. Sprawdź, jak rozliczyć PIT

2023-03-14, 08:30

Nawet 18 mld zł zwrotów z podatku dochodowego. Sprawdź, jak rozliczyć PIT
Podatek PIT można rozliczyć przez internet.Foto: Shutterstock/Yuganov Konstantin

Wiceminister finansów Artur Soboń powiedział, że w tym roku zwroty podatku dochodowego mogą przekroczyć 18 miliardów złotych. Ma to być zasługa wprowadzonych od 1 lipca zmian w systemie podatkowym. Zakładają one między innymi obniżenie stawki PIT z 17 do 12 procent, uwzględnienie składki zdrowotnej w rozliczeniu niektórych przedsiębiorców oraz likwidację ulgi dla klasy średniej.

Okres rozliczeń PIT potrwa do 2 maja. Jak podaje Ministerstwo Finansów, w usłudze Twój e-PIT na podatników czekają zeznania przygotowane przez administrację skarbową. Przedsiębiorcy mogą wysłać PIT poprzez system e-Deklaracje.

Posłuchaj

Wiceminister finansów poinformował, że sześć milionów podatników już złożyło swoje deklaracje podatkowe, w tym prawie cztery miliony przez e-PIT. "Oni otrzymali już dwa i pół miliarda złotych zwrotu" - poinformował Artur Soboń. Źródło: IAR/TVP 0:20
+
Dodaj do playlisty

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa po raz piąty udostępniają Twój e-PIT. W ramach usługi na podatników czekają zeznania podatkowe PIT-37 i PIT-38, PIT-28 i PIT-36 z wyłączeniem przychodów z działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej oraz oświadczenie PIT-OP o przekazaniu 1,5 proc. podatku organizacji pożytku publicznego. Dodatkowo nowością jest PIT-DZ - informacja o danych dzieci uprawniających do ulgi dla rodzin 4+.

W zeznaniu przygotowanym przez administrację skarbową uwzględnione są: informacje od płatników, w tym również zwolnienia z PIT dla osób do 26. roku życia, dla rodzin 4+, dla pracujących seniorów, dla osób powracających z zagranicy, odliczenia z tytułu składek członkowskich na rzecz związków zawodowych oraz informacje będące w posiadaniu KAS, takie jak: dane podatnika i jego mikrorachunek podatkowy, ulga na dzieci.

Uzupełnij szczegóły

W usłudze Twój e-PIT deklaracje można uzupełnić o przysługujące odliczenia - np. darowizny, ulgę rehabilitacyjną, ulgę na internet, ulgę termomodernizacyjną, wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) czy odliczenie wydatków mieszkaniowych. Można też zadeklarować przekazanie 1,5 proc. swojego podatku dla dowolnie wybranej Organizacji Pożytku Publicznego.

Do 2 maja 2023 r. (30 kwietnia to niedziela) podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2022 r., to z upływem 2 maja zostanie ono automatycznie zaakceptowane. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet, jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań - zaznaczyło MF.


Resort dodał, że zeznania PIT-28 i PIT-36 nie zostaną automatycznie zaakceptowane 2 maja, ponieważ w zdecydowanej większości wymagają one uzupełnienia ze strony podatnika.

Dostęp do usługi Twój e-PIT możliwy jest wyłącznie w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) na stronie podatki.gov.pl. Zalogować można się Profilem Zaufanym (PZ), e-Dowodem, poprzez bankowość elektroniczną, aplikację mObywatel lub podając dane podatkowe.

Formularze dla osób prowadzących działalność gospodarczą: PIT-28, PIT-36 i PIT-36L są dostępne w systemie e-Deklaracje na stronie podatki.gov.pl. W tym systemie nie będzie można natomiast wypełnić już PIT-37 i PIT-38 oraz oświadczenia PIT-OP. "Z uwagi na dużą popularność Twojego e-PITa zeznania PIT-37 i PIT-38 oraz oświadczenia PIT-OP będą dostępne tylko w tej usłudze" - uzasadniło MF.

REKLAMA

Usługa Twój e-PIT. Źródło: PAP Usługa Twój e-PIT. Źródło: PAP

Bez ulgi dla klasy średniej

Ministerstwo wskazało, że w rozliczeniu PIT za 2022 r. podatnik nie będzie uwzględniał tzw. ulgi dla klasy średniej, która została uchylona 1 lipca ub.r. "Dla niektórych podatników rozliczenie z tą ulgą może okazać się korzystniejsze. Aby żaden podatnik nie stracił na likwidacji ulgi dla klasy średniej, naczelnik urzędu skarbowego, po złożeniu przez podatnika zeznania, obliczy hipotetyczny podatek należny z jej uwzględnieniem" - podał resort.

Podkreślił, że podatek hipotetyczny będzie wyliczany automatycznie, po złożeniu przez podatnika zeznania. Nie będzie to wymagało od podatników żadnej dodatkowej aktywności.


MF zapewniło, że jeżeli obliczony przez Krajową Administrację Skarbową hipotetyczny podatek należny będzie niższy od podatku należnego wykazanego przez podatnika w zeznaniu, to urząd skarbowy wyśle do podatnika informację o wystąpieniu różnicy i wysokości kwoty do zwrotu. Informacja taka trafi do podatnika w ciągu 21 dni od dnia złożenia zeznania. KAS wyśle pismo pocztą albo przez e-Urząd Skarbowy, jeżeli podatnik zgodził się na taką formę korespondencji. Urząd skarbowy będzie informował tylko tych podatników, u których faktycznie wystąpi różnica – podało ministerstwo.

Urząd skarbowy zwróci podatnikowi różnicę wynikającą z obliczenia hipotetycznego podatku należnego. Nadpłata będzie zwracana w terminie do 45 dni w przypadku zeznań PIT złożonych w formie elektronicznej lub w terminie do trzech miesięcy w przypadku zeznań papierowych. Jeżeli podatnik ma zaległości czy niedopłaty, zostanie ona zaliczona na ich poczet.

Hipotetyczny podatek należny

Resort poinformował, że podatnicy sami będą mogli sprawdzić, ile wyniósł ich hipotetyczny podatek należny i czy mogą się spodziewać z tego tytułu zwrotu. Będą mogli to zrobić przy użyciu opracowywanego przez MF kalkulatora, który będzie dostępny na stronie podatki.gov.pl.

MF przypomniało, że deklarację PIT można także wypełnić w formie papierowej i wysłać pocztą lub złożyć bezpośrednio w urzędzie skarbowym. W tym roku po raz pierwszy podatnicy mogą złożyć PIT w dowolnym z 380 urzędów skarbowych (z wyłączeniem wyspecjalizowanych urzędów), niezależnie od miejsca zamieszkania czy prowadzenia działalności - przekazał resort.

REKLAMA

"Dodatkowo oferujemy usługę, która pozwala na umówienie się na wizytę w urzędzie skarbowym. Można to zrobić online lub telefonicznie" - podało MF.

Jak przypomniano podatnicy, którzy rozliczą się elektronicznie, w tym przez usługę Twój e-PIT, otrzymają zwrot podatku w skróconym czasie - do 45 dni. W przypadku zeznań papierowych termin zwrotu wynosi do 3 miesięcy.

Więcej informacji o rozliczeniu PIT można znaleźć na stronie podatki.gov.pl.

Czytaj także:

PolskieRadio24.pl/ PAP/ MF/ mib/

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej