Mateusz Berger: Polska ma już infrastrukturę, by zostać gazowym hubem

Polska może być gazowym hubem dla Europy Środkowo-Wschodniej - powiedział pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej. W rozmowie z Polskim Radiem zaznaczył, że ważnym elementem tego projektu może być współpraca energetyczna Polski i Ukrainy.

2023-03-15, 21:38

Mateusz Berger: Polska ma już infrastrukturę, by zostać gazowym hubem
W bieżącym roku do terminala LNG może zawinąć więcej jednostek ze skroplonym gazem. Foto: Twitter/Terminal

Mateusz Berger uczestniczył w konferencji "Partnerstwo polsko-ukraińskie w budowaniu bezpieczeństwa energetycznego przyszłości". Polskie Radio było patronem medialnym konferencji.

Dystrybucja surowca

Minister podkreślił, że gaz dostarczany w przyszłości do polskich gazoportów może być transportowany nie tylko do państw bałtyckich, lecz także do Czech, Słowacji czy na Węgry. Zaznaczył, że Polska ma już infrastrukturę, aby być takim międzynarodowym hubem.

Teraz nasz kraj prowadzi rozmowy z państwami, które mogą być zainteresowane gazem sprowadzanym do naszego kraju w tym także z Ukrainą.

REKLAMA

Posłuchaj

Mateusz Berger o dalszym transporcie surowca z polskich gazoportów (IAR) 0:21
+
Dodaj do playlisty

 

Przyszła współpraca

Wiceminister energii Ukrainy Julia Pidkomorna zapowiedziała na 16 marca podpisanie memorandum pomiędzy GTS Ukrainy a spółką Gaz System.

Zdaniem pełnomocnika rządu to ważny krok w kierunku głębszej współpracy obu państw i sposób na przygotowanie się na czas, kiedy Ukraina po zwycięstwie nad Rosjanami będzie odbudowywała, ale też transformowała swój system energetyczny.

REKLAMA

Posłuchaj

Mateusz Berger o polskim udziale w odbudowie systemu energetycznego Ukrainy (IAR) 0:20
+
Dodaj do playlisty

 

Ruch w dwie strony

Mateusz Berger dodał, że Polska i Ukraina mogą ściślej współpracować w zakresie wymiany gazu. Przypomniał, że Ukraina ma bardzo duży potencjał nie tylko jeśli chodzi o wydobycie, ale też magazynowanie gazu.

- Te rozmowy mają doprowadzić do tego, żeby ten ruch handlowy mógł się odbywać w dwie strony - wyjaśnił pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej.


Posłuchaj

Mateusz Berger o gazowym potencjale Ukrainy (IAR) 0:21
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

Wiceminister energii Julia Pidkomorna zaznaczyła, że umowa wzmocni dwustronną współpracę oraz niezależność energetyczną Polski i Ukrainy.

Czytaj także:

IAR/fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej