Nowe świadczenia dla osób niepełnosprawnych. Co się zmieni? Wyjaśniamy

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że rząd przyjął rozwiązanie wprowadzające nowe świadczenie dla osób z niepełnosprawnością. Według jego słów, ma to być "kolejny przełom w polityce społecznej". Przedstawiamy planowane zmiany.

2023-04-04, 16:00

Nowe świadczenia dla osób niepełnosprawnych. Co się zmieni? Wyjaśniamy
Od stycznia 2024 r. ruszy program pomocy dla osób najbardziej wymagających opieki. W kolejnych latach zostanie rozszerzony na osoby z mniejszym stopniem niepełnosprawności. Foto: Shutterstock/Somchai_Stock
  • Osoby o najwyższym poziomie wsparcia dostaną prawie 3.200 złotych od 1 stycznia 2024 roku
  • Od 1 stycznia 2025 roku świadczenie w wysokości 100 procent renty socjalnej dostaną osoby ze średnim poziomem wsparcia
  • Od roku 2026 pomoc finansową od państwa dostaną osoby z mniejszym poziomem niepełnosprawności, w wysokości 50 procent renty socjalnej


Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że w przypadku osób z najwyższym poziomem potrzeby wsparcia wyniesie ono 200 procent renty socjalnej.

Dla osób, które mają największą trudność w samodzielnym funkcjonowaniu, wyniesie 200 procent renty socjalnej czyli niemal 3 tysiące 200 złotych. To jest nowe nasze świadczenie, które wydyskutowaliśmy podczas wielu debat ze środowiskami osób z niepełnosprawnościami - mówił premier Mateusz Morawiecki.

Pomoc w zależności od poziomu niepełnosprawności

Nowe świadczenie wspierające będzie wypłacane osobom z najwyższym poziomem potrzeby wsparcia już od 1 stycznia 2024 roku.

Posłuchaj

Minister Marlena Maląg o nowym programie pomocy dla osób niepełnosprawnych 0:27
+
Dodaj do playlisty

W drugim etapie - od 1 stycznia 2025 roku - świadczenie w wysokości 100 procent renty socjalnej otrzymają osoby niepełnosprawne ze średnim poziomem potrzeby wsparcia.

REKLAMA

Od roku 2026 świadczenie będą otrzymywać również osoby z kolejnymi poziomami potrzeby wsparcia. W ich przypadku będzie ono wynosiło 50 procent wysokości renty socjalnej.

Świadczenie będzie płacone nawet gdy ktoś pracuje

Marlena Maląg szefowa resortu rodziny podkreślała, że przyjęcie ustawy to ważna pomoc dla osób z niepełnosprawnościami. Jak mówiła, ustawa została stworzona we współpracy z tym środowiskiem.

Marlena Maląg powiedziała, że wysokość świadczenia wyniesie do 200 procent renty socjalnej, czyli 3177 złotych. Świadczenie będzie co roku waloryzowane. Minister Maląg dodała, że opiekun będzie mógł podejmować aktywność zawodową.


PR24/IAR/Kurek/sw

REKLAMA


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej