"Kreml chce powstrzymać zachodnią pomoc wojskową dla Kijowa". ISW o groźbach nuklearnych Rosji
Za pomocą groźby nuklearnej Kreml próbuje powstrzymać zachodnią pomoc wojskową dla Kijowa w obliczu planowanej kontrofensywy ukraińskiej armii - stwierdzają analitycy Institute of the Study of War (ISW).
2023-04-05, 07:33
Eksperci zaznaczają, że wczoraj rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu uzasadnił decyzję o rozmieszczeniu taktycznej broni jądrowej na Białorusi intensyfikacją szkolenia bojowego NATO i rozpoznania w pobliżu granic Sojuszu. Stwierdził też, że Białoruś posiada samoloty szturmowe i rakiety nuklearne Iskander-M. Dodał, że na początku tygodnia białoruskie siły rakietowe rozpoczęły szkolenie z kompleksami Iskander-M, "w szczególności z użycia taktycznej broni jądrowej".
ISW zwraca uwagę, że przemówienia Szojgu nie zawierają nowych informacji o białoruskich ćwiczeniach i są częścią operacji informacyjnej.
- Rewitalizacja retoryki szantażu nuklearnego Szojgu zbiega się w czasie z przystąpieniem Finlandii do NATO i nowym pakietem pomocy dla Ukrainy ze strony Stanów Zjednoczonych - podkreślają eksperci.
Ryzyko ataku
Instytut Badań nad Wojną nadal ocenia, że ryzyko eskalacji nuklearnej pozostaje bardzo niskie, a rozmieszczenie przez Rosję taktycznej broni jądrowej na Białorusi raczej nie wpłynie na realia działań wojennych na Ukrainie.
REKLAMA
Ponadto broń nuklearna rozmieszczona przez Kreml na Białorusi niemal na pewno pozostanie pod kontrolą stacjonującego tam na stałe rosyjskiego personelu. Unia Europejska zwraca uwagę, że transfer rosyjskiej taktycznej broni atomowej na Białoruś stanowi zagrożenie dla europejskiego bezpieczeństwa.
- "Historyczna chwila, która umocni Sojusz". Jens Stoltenberg o akcesji Finlandii
- "Wynik tej wojny zmieni świat, trzeba szybciej dostarczać broń". Andrew Michta: docelowo Ukraina musi wejść do NATO
IAR,pkur
REKLAMA