Program budowy 100 obwodnic. Bliżej do dwóch inwestycji na Dolnym Śląsku
Do Prezydenta Legnicy oraz Burmistrza Milicza drogowcy złożyli wnioski o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy obwodnicy tych miast. Inwestycje powstaną w ramach realizacji rządowego Programu 100 obwodnic.
2023-04-15, 09:54
Preferowany wariant obwodnicy Legnicy zakłada ominięcie Osiedla Piekary i ulicy Sikorskiego. Planowana obwodnica rozpoczyna się w okolicy ronda na istniejącej drodze wojewódzkiej nr 323, na północ od węzła Legnica na autostradzie A4. Na początkowym przebiegu trasa odchodzi w kierunku południowo-wschodnim, ulicą Gniewomierską, przechodząc przez obszary Legnickiej Strefy Ekonomicznej. Przecina linię kolejową nr 137 Katowice - Legnica i dalej zmienia kierunek na północny omijając Bartoszów.
W dalszej części trasa wchodzi na teren miasta Legnica, krzyżuje się z drogą powiatową, ulicą Koskowicką i wykorzystując jej przebieg prowadzi na krótkim dystansie na wschód. Dalej odbija na północ i przecinając ulicę Legnicką włączy się w istniejącą drogę krajową numer 94.
Wspólne zadanie
Długość całej obwodnicy wynosi niespełna 9 kilometrów, a trasa zostanie zrealizowana jako wspólne zadanie gminy Legnica i Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
Związane jest to z przebiegiem obwodnicy na terenie miasta na prawach powiatu, jak i gmin Legnickie Pole oraz Kunice. Dlatego inwestycja będzie realizowana jednocześnie przez Gminę Legnica i GDDKiA. Tylko taka realizacja wszystkich fragmentów wschodniej obwodnicy Legnicy zapewni jej prawidłowe funkcjonowanie i osiągnięcie założonego celu. W wariancie preferowanym pozamiejski odcinek ma długość ponad 5 kilometrów długości.
REKLAMA
Obwodnica Milicza
Obwodnica Milicza będzie miała nieco ponad 10 km. Wariant preferowany prowadzi po zachodniej części miasta. Początek będzie w okolicy Miłochowic, ominie Kaszowo i włączy z powrotem do drogi krajowej numer 15 w okolicy miejscowości Stawiec.
Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach zatwierdzi przebieg obu obwodnic i pozwoli dokończyć prace nad Studium. Kolejnym etapem będzie ogłoszenie przetargu na wykonawcę obu inwestycji, który opracuje niezbędne projekty, uzyska decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej oraz zrealizuje prace w terenie.
Obwodnica Legnicy to część większej całości
Budowa obwodnicy Legnicy pozwoli na utworzenie spójnego układu komunikacyjnego dróg A4, S3 i DK94 o znaczeniu krajowym i międzynarodowym, z ominięciem centrum Legnicy. Komfortowe i szybkie połączenia drogowe pomiędzy A4, S3 i DK94 wpłynie pozytywnie na rozwój gospodarczy regionu oraz Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Z uwagi na złe warunki przejazdu drogą krajową nr 94 przez Legnicę, w tym przez zabytkowe centrum miasta, budowa brakującego fragmentu obwodnicy umożliwi właściwe skomunikowanie zurbanizowanych i uprzemysłowionych terenów.
Budowa obwodnicy Milicza pozwoli natomiast na poprawę przepustowości układu komunikacyjnego łączącego drogę ekspresową S5 z drogą krajową nr 11 w Jarocinie, a w przyszłości z drogą ekspresową S11. Realizacja obu obwodnic pozwoli na wyeliminowanie ruchu tranzytowego z centrum tych miast, a tym samym wpłynie na poprawę warunków ruchu i bezpieczeństwa użytkowników dróg oraz mieszkańców.
REKLAMA
Obie inwestycje planowane są do realizacji w formule Projektuj i buduj w latach 2025-2029.
W ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic na Dolnym Śląsku na etapie prac przygotowawczych jest siedem dolnośląskich obwodnic: Głogowa, Kaczorowa, Oławy, Milicza, Międzyborza, Złotego Stoku oraz Legnicy.
- Program budowy 100 obwodnic - 13 inwestycji, ponad 100 km długości. Trwają kolejne przetargi
- Ostatnia część Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej. GDDKiA podaje szczegóły
- Powstaje krakowski "obwarzanek" dróg szybkiego ruchu. GDDKiA podała szczegóły inwestycji
IAR/Aleksander Pszoniak/PR24.pl/mk
REKLAMA
REKLAMA