Projekty jądrowe Orlenu. Prezes Obajtek: posiadamy część niezbędnego kapitału
- Posiadamy część kapitału na projekty jądrowe - oświadczył prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. W poniedziałek Orlen wraz z koncernem Synthos wskazały siedem pierwszych potencjalnych lokalizacji pod reaktory BWRX-300 projektu GE-Hitachi Nuclear Energy (GEH).
2023-04-18, 13:31
- Część kapitału posiadamy - powiedział Obajtek w Radiu RMF FM, dodając, że "w miarę zaawansowania będziemy szukać odpowiedniego kapitału".
- Mamy możliwości, wiemy, jak dokonać montażu finansowego, i na te lokalizacje posiadamy i będziemy posiadać część kapitału - dodał. Przypomniał, że w projektach jądrowych Orlen ma wspólnika, ponieważ inwestycje będą realizowane w ramach spółki z Synthosem - Orlen Synthos Green Energy (OSGE).
Lokalizacja pod jądrowe projekty
Wstępnie wskazane lokalizacje to: Włocławek, Stawy Monowskie koło Oświęcimia, Ostrołęka, Dąbrowa Górnicza, Kraków Nowa Huta, Tarnobrzeska Specjalna Strefa Ekonomiczna obejmująca Tarnobrzeg i Stalową Wolę, oraz okolice Warszawy. W miejscach tych prowadzone będą teraz szczegółowe badania, które mają potrwać ok. dwóch lat.
OSGE podpisało umowy o współpracy, której celem jest zapewnienie finansowania planów budowy reaktorów BWRX-300 w Polsce, z czterema bankami: BGK, Pekao, PKO BP i Santander Bank Polska. Jak poinformowała OSGE, sygnatariusze umowy będą wspólnie pracować nad przygotowaniem optymalnego modelu finansowania budowy reaktorów i następnie zabezpieczeniem niezbędnego finansowania. W umowie wskazano, że strony są świadome wyzwań związanych z transformacją energetyczną Polski, a jednocześnie uznają, że projekt będzie miał duże znaczenie dla dekarbonizacji kraju.
REKLAMA
Finansowe wsparcie
- Największe banki w Polsce uwierzyły w nasz projekt i są gotowe wziąć udział w finansowaniu transformacji energetycznej naszego kraju. Skala naszych inwestycji plasuje je wśród największych w kraju, ale grono partnerów, z którymi zamierzamy to zrobić, jest gwarancją sukcesu. Ta umowa pokazuje, że projekt jest bankowalny - powiedział szef rady nadzorczej OSGE Jarosław Grodzki, cytowany w komunikacie spółki.
Jak zaznaczyło OSGE, współpraca między spółką a bankami ma uwzględniać możliwe wsparcie ze strony amerykańskich rządowych instytucji finansowych. W poniedziałek amerykański EXIM Bank oraz U.S. International Development Finance Corporation (DFC) ogłosiły, że oferują odpowiednio do 3 mln dol. i do 1 mld dol. na wsparcie dla planów budowy reaktorów BWRX-300 w Polsce.
OSGE przypomniało, że 23 marca br. podpisana została umowa na współfinansowanie rozwoju tej technologii. OSGE wraz z innymi klientami GEH - kanadyjskim OPG i amerykańskim TVA będą współfinansować prace projektowe. Umowa zakłada współfinansowanie przygotowania projektu uniwersalnej części elektrowni (standard design) z reaktorem BWRX-300, oraz szczegółowych projektów wykonawczych (detailed design) m.in. dla budynku reaktora wraz ze znajdującymi się wewnątrz urządzeniami, wliczając reaktor. Porozumienie opiewa na łączną kwotę ponad 400 mln dol.
BWRX-300 to projekt GE-Hitachi Nuclear Energy (GEH) - joint-venture amerykańskiego GE i japońskiego Hitachi. Należy do rodziny reaktorów wodno-wrzących (BWR). Jednocześnie, ze względu na stosunkowo niewielką moc - 300 MWe jest zaliczany do tzw. SMR - małych reaktorów modułowych. Pierwszy taki reaktor ma powstać dla OPG w kanadyjskiej elektrowni jądrowej Darlington. Kolejny, zgodnie z planami OSGE - ma powstać w Polsce do końca dekady.
REKLAMA
- Amerykańskie instytucje deklarują 4 mld dol. wsparcia dla projektu SMR Orlenu i Syntosu
- Wiemy, gdzie mogą stanąć reaktory modułowe SMR. Prezes Orlenu wskazał możliwe lokalizacje
- Reaktor modułowy SMR w Polsce pod koniec tej dekady. Obajtek: to bardzo szybkie tempo
PAP/IAR/PR24.pl/mk
REKLAMA