Sukces pięciu premierów. Szefowa KE wysłała listy z propozycjami rozwiązania kwestii zbożowych

Przewodnicząca Komisji Europejskiej wysłała list do rządzących w pięciu krajach, w tym do Polski, z propozycjami rozwiązania problemu nadmiernego importu zboża z Ukrainy. Rzecznik Komisji Dana Spinant potwierdziła nieoficjalne informacje brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej.

2023-04-19, 12:45

Sukces pięciu premierów. Szefowa KE wysłała listy z propozycjami rozwiązania kwestii zbożowych
Szefowa KE wysłała list do pięciu krajów z propozycjami rozwiązania problemu nadmiernego importu zboża. Foto: Dan Gabriel Atanasie / Shutterstock

List został wysłany do państw, których przywódcy apelowali do Ursuli von der Leyen pod koniec marca o natychmiastowe działania. To Polska, Bułgaria, Rumunia, Słowacja i Węgry. W liście znalazły się propozycje o których w środę rano informowała brukselska korespondentka Polskiego Radia.

Komisja ma skorzystać z nadzwyczajnych uprawnień i wprowadzić zakaz importu z Ukrainy czterech produktów - pszenicy, kukurydzy, słonecznika i nasion rzepaku. Decyzja na poziomie unijnym miałaby zastąpić jednostronne decyzje o zakazie importu podjęte przez Polskę, Węgry i Słowację i zapowiadane przez Bułgarię i Rumunię. Komisja poinformowała też, że rozpoczyna dochodzenie w sprawie innych - jak to określiła - wrażliwych produktów, które trafiają z Ukrainy do Unii.

Kompromis ws. nadmiernego importu zboża

Ponadto rzecznik Komisji potwierdziła jeszcze jedną nieoficjalną informację brukselskiej korespondentki Polskiego Radia - o zwiększeniu drugiego pakietu wsparcia dla rolników z pięciu krajów, którzy odnotowali straty z 75 milionów euro do 100 milionów euro. Podział jeszcze pozostaje do uzgodnienia, ale - jak wynika z ustaleń Beaty Płomeckiej - Polska mogłaby otrzymać ponad 30 milionów euro.

Jeden z urzędników oszacował, że może to być nawet 37 milionów euro. Komisja dopuszcza możliwość zwiększenia tej kwoty z krajowego budżetu o 200 procent.

REKLAMA

Czytaj także: 

Posłuchaj

Szefowa KE wysłała list do pięciu krajów z propozycjami rozwiązania problemu nadmiernego importu zboża (IAR) 0:30
+
Dodaj do playlisty

Zobacz także: Gróbarczyk: zdolności portów są wystarczające, by rozładować zasoby magazynowe zboża

ng/IAR

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej