Koniec stanu zagrożenia epidemicznego. Minister zdrowia: systematycznie spada liczba zakażeń

2023-04-19, 16:33

Koniec stanu zagrożenia epidemicznego. Minister zdrowia: systematycznie spada liczba zakażeń
Minister zdrowia o zniesieniu stanu zagrożenia epidemicznego. Foto: Tomasz Kudala/Shutterstock

Z końcem czerwca w Polsce ma zostać zniesiony stan zagrożenia epidemicznego. Oznacza to także zniesienie kolejnych - obowiązujących wciąż - obostrzeń. Zapowiedział to dziś w Pile minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak powiedział - temat ten był omawiany we wtorek na Radzie Ministrów.

- W tej chwili zostaną przygotowane odpowiednie dwa rozporządzenia. Jedno z tych rozporządzeń to rozporządzenie dotyczące stanu epidemicznego - i ono właśnie wskaże konkretną datę zniesienia stanu, którą w tej chwili przewidujemy na 30 czerwca. Drugie rozporządzenie, które dotyczy restrykcji, w tym czasie będzie prawdopodobnie oznaczało zniesienie pewnych rygorów, które są w tej chwili. Przymierzamy się do tego, żeby znieść obowiązek noszenia maseczek w aptekach, pozostawiając jeszcze w innych podmiotach leczniczych - przekazał Adam Niedzielski.

Jak tłumaczy minister zdrowia - decyzje te podejmowane są na podstawie danych o zachorowaniach. - Sytuacja epidemiczna ulega poprawie - mówi minister Niedzielski. - Mówię tutaj zarówno o kwestii zakażeń covidowych, ale również kwestii zachorowań na grypę. Jak wszyscy wiemy, w ostatnim czasie to przede wszystkim zachorowania na grypę dominowały i decydowały o sytuacji epidemicznej w kraju, ale systematycznie widzimy już spadek tej liczby zakażeń. W zasadzie w ciągu ostatniego tygodnia widzimy, że ta dzienna liczba zakażeń grypowych spadła z poziomu ponad 20 tysięcy dziennie do poziomu około 15 tysięcy, więc widać, że ta poprawa ma swój dynamiczny charakter - zaznaczył minister zdrowia.

Próby pobicia rekordu oddanej krwi w ciągu jednego dnia

Minister zdrowia gościł dziś w Pile podczas zorganizowanej przez Starostwo Powiatowe próby pobicia rekordu oddanej krwi w ciągu jednego dnia. Dziś w Pile krew można było oddać w kilku miejscach. Jak podkreślał minister Adam Niedzielski - to najcenniejszy lek.

- Będzie wykorzystywana w pomocy dla pacjentów w ratowaniu życia. Krew, która jest darem zawsze bezcennym musi być doceniana. I każda taka inicjatywa, która ma na celu zachęcenie pacjentów na pewno będzie wspierana przez ministerstwo zdrowia, przez ministra zdrowia. Z drugiej strony chciałem też podziękować mieszkańcom Piły i regionu, bo tutaj krew oddają nie tylko w jednym punkcie, ale w kilku punktach w Pile, mieszkańcy, ale też mieszkańcy szerzej regionu - za tą skłonność do wszelakich inicjatyw zdrowotnych - podkreślił szef resortu zdrowia.

Efekty dzisiejszej akcji zbiórki krwi w Pile będą znane po zebraniu danych ze wszystkich punktów. Krew można oddawać codziennie w stacjach krwiodawstwa w całym kraju.

Czytaj także:

dn/IAR

Polecane

Wróć do strony głównej