Premier Morawiecki: jest porozumienie w sprawie importu produktów rolnych z Ukrainy

2023-04-28, 13:21

Premier Morawiecki: jest porozumienie w sprawie importu produktów rolnych z Ukrainy
Polska apeluje do KE o budowanie korytarzy solidarnościowych dla produktów rolnych z Ukrainy.Foto: New Africa/ Shutterstock

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że udało się sfinalizować rozmowy z Komisją Europejską w sprawie importu produktów rolnych z Ukrainy.

Mateusz Morawiecki powiedział w trakcie wizyty we wsi Zaranna w województwie łódzkim, że "w tych dniach zawarte zostanie porozumienie" między piątką państw zgłaszających problemy z bezcłowym napływem produktów rolnych z Ukrainy.

Uzgodnienia z UE

- My właśnie teraz sfinalizowaliśmy uzgodnienie z Unią Europejską, dotyczące zakazu importu tych produktów rolnych, które przede wszystkim doprowadziły do destabilizacji na rynku polskim - poinformował.

Jak wyjaśnił, chodzi przede wszystkim o zboża, kukurydzę. 

Dbamy o polskiego rolnika

Dodał, że jadąc na spotkanie rozmawiał wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Valdisem Dombrovskisem.

REKLAMA

- Przekazałem mu decyzję rządu RP, decyzję, która jest spójna z porozumieniem z rolnikami, bo dbamy przede wszystkim o polskiego rolnika - podkreślił szef rządu.

Nasz głos wysłuchany

- Cieszę się, że nasz mocny głos, a także - co tu dużo mówić - głos wzmocniony poprzez pięć krajów, bo zbudowałem taką właśnie koalicję krajów na wschodniej flance UE, ten głos został wysłuchany w UE - oświadczył Mateusz Morawiecki.

- Dosłownie  tych dniach zawarte zostanie porozumienie między nami a Komisją Europejską w sprawach rolnictwa - zapewnił.

REKLAMA

Szybkie dochodzenie

W myśl porozumienia, unijne zakazy zastąpią te wprowadzone przez państwa członkowskie. Komisja zakaże importu pięciu produktów - pszenicy, kukurydzy, rzepaku, słonecznika i oleju słonecznikowego.

Polska, Bułgaria, Rumunia, Słowacja i Węgry domagały się rozszerzenia tej listy między innymi o jaja, drób, czy produkty mleczne, ale w sprawie tych produktów Komisja najpierw przeprowadzi szybkie dochodzenie sprawdzające zakłócenia na rynku i jeśli wyniki potwierdzą zdestabilizowaną sytuację, przywróci cła.

Pieniądze dla rolników

Co więcej, w ramach tych uzgodnień, rolnicy z pięciu krajów otrzymają 100 milionów euro finansowego wsparcia, z czego do Polski trafi najwięcej bo 40 milionów euro. Dodatkowo każdy kraj będzie mógł powiększyć otrzymaną pulę o 200 procent dopłatami z krajowego budżetu. Komisja ma także szybko zgodzić się na pomoc publiczną.

Najnowszy pakiet wsparcia przygotowany przez polski rząd wynosi około 10 miliardów złotych.

REKLAMA

Czytaj także:

IAR/fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej