Kolejny sowiecki pomnik do usunięcia. Rzecznik IPN: nie ma zgody, by symbolika totalitarna funkcjonowała

- Wiemy doskonale, z czym wiązało się tzw. wyzwolenie miast i miasteczek przez żołnierzy Armii Czerwonej: gwałty, rabunki, tortury. Nie ma zgody na to, by symbolika totalitarna do dzisiaj funkcjonowała w polskiej przestrzeni publicznej - powiedział w Polskim Radiu 24 historyk i rzecznik IPN dr Rafał Leśkiewicz, zapowiadając likwidację kolejnego "obiektu sowieckiej propagandy". Chodzi o monument dedykowany Armii Czerwonej w Głubczycach w województwie opolskim.

2023-05-02, 15:35

Kolejny sowiecki pomnik do usunięcia. Rzecznik IPN: nie ma zgody, by symbolika totalitarna funkcjonowała
Monument dedykowany Armii Czerwonej zostanie usunięty 5 maja w godzinach porannych. Foto: BUWiM IPN/ ipn.gov.pl

Akcję usunięcia pomnika Armii Czerwonej w Głubczycach (postawionego na rogu ul. Marii Skłodowskiej-Curie i ul. Żeromskiego w 1945 roku) zaplanowano w piątek, 5 maja, o 8.30 rano. Instytut Pamięci Narodowej zaplanował transmisję z tego wydarzenia.

- To drugi takie obiekt, który znajdował się w Głubczycach, pierwszy usunęliśmy pod koniec października - powiedział w Polskim Radiu 24 rzecznik IPN dr Rafał Leśkiewicz. 

- Ten obiekt propagandowy zostanie usunięty w myśl przepisów ustawy z 1 kwietnia 2016 roku o dekomunizacji przestrzeni publicznej. Po jej uchwaleniu zniknęły z przestrzeni publicznej tysiące nazw ulic, placów, skwerów w całej Polsce, choć, niestety, w Warszawie pozostała al. Armii Ludowej, o zgrozo, do dzisiaj  - podkreślił historyk.

Propozycja upamiętnienia ważnego wydarzenia

Jak mówił, monument upamiętnia blisko 700 żołnierzy Armii Czerwonej, którzy polegli w walkach o Głubczyce. - Wiemy doskonale, z czym wiązało się tzw. wyzwolenie miast i miasteczek przez żołnierzy Armii Czerwonej: gwałty, rabunki, tortury. Nie ma zgody na to, by symbolika totalitarna do dzisiaj funkcjonowała w polskiej przestrzeni publicznej, dlatego, realizując ustawowe zadanie, ten obiekt propagandowy zniknie z ulic Głubczyc - zaznaczył dr Rafał Leśkiewicz.

REKLAMA

Rozmówca Tadeusza Płużańskiego dodał także, że w miejsce usuniętego obiektu propagandowego IPN zaproponuje postawienie pomnika upamiętniającego ważne wydarzenia z historii tego regionu - podkreślił.

Więcej w nagraniu:

Posłuchaj

Rzecznik IPN o usunięciu kolejnego sowieckiego pomnika z Polskich ulic ("Temat dnia/ Gość PR24") 17:27
+
Dodaj do playlisty

Pomnik którego usunięcie zaplanowano na piątek, upamiętniał 676 żołnierzy Armii Czerwonej 1 Frontu Ukraińskiego, którzy w marcu 1945 roku polegli w walkach o miasto. Na podstawie dokumentacji Polskiego Czerwonego Krzyża ustalono, że w 1952 r. przeprowadzono w Głubczycach całościowe ekshumacje szczątków czerwonoarmistów i na terenie Głubczyc nie pozostawiono żadnych miejsc pochówku żołnierzy Armii Czerwonej. To klasyczny obelisk na cokole i postumencie schodkowym.

Czytaj także:


Karol Nawrocki: IPN nadal pociąga do odpowiedzialności sędziów i prokuratorów stanu wojennego:

***

Audycja: "Temat dnia/ Gość PR24"

REKLAMA

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: dr Rafał Leśkiewicz (rzecznik IPN)

Data emisji: 2.05.2023

Godzina emisji: 14.06

REKLAMA

Polskie Radio 24, IPN.gov.pl/ mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej